Nevroz

0
223

Nevroz, herhangi bir organik sebebi olmayan kısmen hafif kabul edilebilecek mental bir hastalıktır. Günümüzde bu tabir artık pek kullanılmamaktadır. Anksiyete ve anksiyete oluşturacak durumlardan kaçmak için ekstrem davranışlarda bulunma ve savunma mekanizmaları geliştirme durumudur. 

Bireyin gerçekle bağlantısı kopmaz, toplumsal hayatla uyumu devam eder. Psikozun biraz daha hafif bir halidir. Psikozlarda olan halüsinasyonlar (delüzyonlar) olmaz örneğin. Hasta kişi, hastalığının farkındadır; kafasından geçen düşüncelerin saçma sapan olduğunu, korkularının yersiz olduğunu bilir. Bilişsel bir bozukluk söz konusu değildir. Fakat kişinin günlük yaşamı, iş veya okul hayatı ve sosyal ilişkileri yine bir düzeyde etkilenir.

Nevrozlarda “bunaltı” hali söz konusudur. Bunaltı hali kendini fobiler, obsesyonlar, kompulsiyonlar şeklinde gösterir. Bunaltı hali eğer fiziksel bir işlev bozukluğuna dönüşürse histerik nevroz oluşur. 

Anksiyete, depresyon ve mutsuzluk ve gerginlik duyguları ile karakterizedir. 

En sık olan semptomlar aşırı anksiyete ve korkudur. Çarpıntılar, taşikardi, hızlı nefes alıp verme, kas ağrıları, karın ağrısı, baş ağrısı, hissizlik ve karıncalanma hissi olabilir. Kendine güvende bir azalma, sinirlilik hali, huzursuzluk, obsesif düşünceler ve davranışlar, bağımlılık ve mükemmelliyetçilik görülebilir. 

Obsesif kompulsif bozukluklar, somatoform bozukluklar, anksiyete bozuklukları, depresyon, post-travmatik (travma sonrası) stres bozukluğu nevrozlar kapsamında değerlendirilir. 

  • Obsesif kompulsif bozukluk: Diğer bir ismiyle takıntı hastalığı, istenmeyen düşüncelerin veya duyguların tekrarlayan bir döngüye girerek kişinin kontrolünden çıkması halidir. Kafa içinde sürekli tekrar halinde olan absürt düşünceler dönerken sürekli el yıkama, sürekli kapıyı kilitleme gibi tekrar eden fiziksel davranışlar da olur. Pislik veya mikropların bulaşmasından korkma, rezil olmaktan korkma, aşırı düzen-simetri isteme hali, aşırı kuşkulu olmak, yanlış düşüncelere sahip olmaktan korkma gibi obsesyon belirtileri ile tekrar tekrar el yıkama, duş alma, kapı kilitlerini, ocağı sürekli kontrol etme, belirli kelimeleri, cümleleri tekrar edip durmak, bazı işleri belirli sayıda yapma isteği gibi kompülsiyon belirtileri görülebilir. Nedeni tam olarak anlaşılamamıştır ama birtakım biyolojik (serotonin düzeyinin azlığı v.b.) ve çevresel faktörlerin (taciz, hastalık, sevilen birinin kaybı, okul hayatında değişiklikler v.b.) etkili olduğu düşünülür. 
  • Somatoform bozukluk: Ağrı ve birtakım fiziksel semptomlara sebep olan mental bozuklukları kapsar. Semptomların herhangi bir fiziksel sebebi genelde bulunamaz ve bu semptomlar madde kullanımının veya başka bir mental hastalığın sonucu değildir. Ağrı, nörolojik problemler, gastrointestinal problemler, cinsel problemler meydana gelebilir. Somatizasyon bozukluğu, hipokondriyaz, beden dismorfik bozukluk gibi çeşitleri vardır. 
  • Anskiyete bozukluğu: Anksiyete (endişe) temel göstergedir ve kendini kısa süreli ani anksiyete atakları ile göstergedir. Kronik bir endişe hali söz konusudur. Anksiyete atakları geçiren kişilerde çarpıntılar, baş ağrıları, mide bulantıları, aşırı terleme, huzursuzluk hali, iştah problemleri ve uykusuzluk söz konusu olur. Fobi de bir çeşit anksiyete bozukluğudur ve spesifik durum ve objelere karşı aşırı ve gereksiz bir korku vardır. Kapalı alanlar, ateş, yüksekte olan yerler, kir, bakteri gibi şeylere karşı fobilere sık rastlanır.
  • Depresyon: Aşırı ciddi veya uzamış olmadığı sürece nevroz olarak kabul edilir. Depresyonda olan kişi üzgün, umutsuz, düşünme ve davranışlarda yavaşlama olan, iştahsız biri olur.
  • Post-travmatik stres bozukluğu: Ciddi travma geçirmiş kişilerde görülür. Bir doğal afet, işkence gibi olaylar yaşayan insanlardır. Kabuslar, anksiyete hali, yaşadıklarına rağmen hala yaşıyor olmaktan duyulan suçluluk duygusu bazı semptomlardır.

Nevroz farklı şekillerde tedavi edilebilir. En başta, kişinin yaşadığı duyguların, dürtülerin, travmatik anıların farkında olması gerekir. Bu şekilde kişi kendini daha iyi anlayarak geliştirecek ve daha güçlü bir tedavi uygulanmış olacaktır. Tedavide izlenen çok farklı yollar vardır; desensitizasyon da bunlardan biridir. Mesela yüksek korkusu olan biri haftalarca yüksek yerlere maruz bırakılır ve kişinin bakış açısı değiştirilmeye çalışılır. Bazen de anksiyolitik, antidepresan, antipsikotik ilaçlar kullanılabilir. 

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here