Normal Doğum

0
230

TANIM: Normal doğum, 40. haftadan sonra bebeğin anne rahminden plasentası ile beraber vajinal yol ile atılması anlamına gelir. Gebelik ortalama 280 gün kadar sürmesine rağmen her 100 doğumdan 5’i ancak tam beklenen zamanda doğar. Doğum eylemi rahimdeki kasılmalar ile beraber anne sancı çekmeye başlayınca başlar. Eğer annenin sağlık sorunları var ise, bebeğin pozisyonunda sorunlar var ise ya da annenin leğen kemiği normal doğum ile bebeğin geçişine izin vermeyecek kadar dar ise sezaryen doğum tercih edilebilir. Normal doğum işlemi her ne kadar zahmetli gözükse de eğer kadın kendi vücudunun kontrolüne doğumdan hemen sonra kavuşmak istiyorsa izlenmesi gereken yol budur. Sezaryen doğum ile üç gün kadar hastanede yatıp daha sonra da evde iyileşmeyi beklemek gerekirken, normal doğum ile anne aynı gün ayağa kalkıp bebeğini kucağına alabilir.

AVANTAJLARI: Normal doğum sonrası anne günlük hayatına kısa sürede dönebilir. Hastanede yatış sadece ilk 24 için gereklidir fakat sonrasında ev istirahati uygundur. Vücuda dışarıdan bir müdahale olmadığından hormonal dengeler bozulmamıştır ve oksitosin hormonu sayesinde anne sütü de vaktinde gelir. Bebeğin de doğum eyleminde bir payı vardır; belli baş ve vücut hareketleriyle kendini mümkün olan en küçük biçime sokup vajinal kanaldan atılmaya çalışır. Tüm bu çaba bebeğin gelişiminde çok değerlidir. Vajinal kanaldan çıkmaya çabalamak akciğerlerin hemen açılmasını sağlar. Ayrıca çalışmalar sonucunda normal doğumla doğan bebeklerin anneleri ile duygusal bağlarını daha çabuk kurabildikleri görülmüştür. Normal doğumdan doğum sırasındaki ıkınma ve ağrılar nedeniyle korkan anne adayları için epidural anestezi geliştirilmiştir. Bu sayede anne adayı uyanıktır, her şeyin farkındadır fakat belinden aşağısını hissetmez. Yardım için dışarıdan verilen oksitosin ve prostoglandin türevi ilaçlar rahmin kasılmasına yardım eder ve bebeğin vajinadan atılmasını sağlar.

DEZAVANTAJLARI: Normal doğum doğanın bizlere sunduğu ideal bir yol olmasına rağmen kadın vücudu için bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Her ne kadar nadiren görülse de normal doğumdaki ıkınmalar ve genital sistemin zorlanması sonucunda ileriki yaşlarda mesane sarkması görülebilir. Bu durum cerrahi yöntemlerle düzeltilmeyecek bir şey değildir. Ayrıca vajina ve vajina ağzı yeteri kadar genişleyemiyorsa epizyotomi denilen vajinadan popo deliğine doğru minik bir kesi atılarak bebeğin gelişi kolaylaştırılabilir. Bu kesi daha sonra dikilerek mümkün olan en az iz kalınması sağlanır. Kesi atılmasının en önemli nedeni kendiliğinden oluşan yırtıkları önlemektir, çünkü kendiliğinden oluşan yırtıkları onarmak her zaman hekimin kendi açtığı yırtığı onarmasından daha zor ve risklidir. Ailelerin normal doğumdan en çok korktukları nokta doğumun ne zaman başlayacağını bilememeleridir. Hekimle son haftalara doğru yapılan görüşmeler sonucu tahmini gün her ne kadar biliniyor olsa da bir anda başlayan bir doğum eylemi tarafları korkutmaktadır. Bunun için önceden hazırlanmış bir çanta ve hastaneye en çabuk ulaşılacak rota belirlenmeli, anne adayı yalnız bırakılmamalıdır.

HAZIRLIK: Normal doğumun yolunda gitmesi için anne adayı gebelik süresince bazı faaliyetlerde bulunabilir. Fiziksel kondisyonun yerinde olması doğum sırasında önemli yer tuttuğundan haftanın her günü, günde yarım saat normal tempoda bir yürüyüş gebeye iyi gelir. Ayrıca gebe yogası da doğum sırasında kasılması gereken kasları çalıştırdığından bebeğin doğumunda kasılmaların daha kolay olmasını sağlar ve anneye çok yardımcı olur. Günde 15 dakika kadar gevşeme hareketleri vücudun gebelikte rahatlamasını sağlar. Fiziksel aktiviteye ek olarak diyete dikkat edilmeli ve alınması gerekenden fazla kilo alınması önlenmelidir. Türk toplumunda özellikle bebeğin sağlığından endişe edilerek anneye çok fazla besin yüklemesi yapılır fakat sağlıksız diyet gebelik diyabetinin gelişmesinde büyük rol oynayabilir. Gebelik diyabeti bebekte makrozomi denilen bir hastalığa sebep olur ve çok iri bir bebek gelişir. İri bir bebeğin normal doğum ile doğması çok zordur, sezaryene alınmak zorundadır. Unutmayalım ki tüm bu hazırlıklar anne adayının doktoruyla görüşmesi sonucunda daha doğru bir yardım sağlar. Kadının spor yapmaması, hareket etmemesi gereken durumlarda egzersiz yapmak doğru olmaz.

DOĞUMDAN SONRA: Normal doğumda bebeğin rahat dışarı çıkabilmesi için vajina girişinden anüse doğru epizyotomi denilen bir kesi atılması normaldir. Epizyotomi yırtığı bir hafta kadar bir sürede iyileşir. Doğumdan sonra bu yırtığın dikişleri düzenli olarak temizlenip pansuman yapılmalıdır. Epizyotomi popo üzerine oturmayı zorlaştırabileceğinden yastık üzerine oturmak denenebilir. Ayrıca anne kaka yapmada zorluk çekmemek için mümkün olduğunca kabızlığa sebep olacak gıdalardan kaçınmalıdır; lifli gıdalar tercih edilmelidir. Kabızlık fazla ıkınma ile seyredip epizyotomi dikişlerinin patlamasına sebep olabilir. Doğumdan sonra rahimdeki kasılmalar normaldir fakat kasılmalarla beraber ateş ve hassasiyet gözüküyorsa hemen hastaneye başvurulmalıdır. Ayrıca aşırı bir kanama, az az ve sık sık ya da yanma ile gelen idrar da kadını hekime yönlendirmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here