Öğrenme Güçlüğü

0
202

TANIM

Öğrenme güçlüğü, kişinin bilgiyi nasıl alıp/algılayıp işlediği ile ilgili bir problemdir. Öğrenme güçlüğü olan bir birey şu alanlarda zorluk yaşıyor olabilir:

-Okuma

-Yazma

-Matematiksel işlemler

-Yön duygusu ve yönleri algılama

Öğrenme güçlüğü oldukça sık karşılaşılan bir durumdur ve kişinin ne kadar zeki olduğuyla genel olarak bir ilişkisi yoktur. Onun yerine, denebilir ki, öğrenme güçlüğü olan kişi nesneleri ve durumları daha farklı görüp, duyup, algılamaktadır. Bu durum sınıfta bir konuya odaklanmak veya bir sınav için çalışmak gibi günlük görevleri çok daha zor hale getirebilir. Bu farklılıklarla mücadele etmek için kişinin geliştirebileceği çeşitli stratejiler söz konudur.

BULGU VE BELİRTİLER

Pek çok çocuğun okumak, yazmak veya diğer öğrenmeyle ilişkili görevlerde zorluk yaşaması muhtemel bir durumdur fakat bu durum onların öğrenme güçlüğü yaşadığı anlamına gelmez. Öğrenme güçlüğü olan bir çocuk bununla ilgili bazı belirtiler gösterir ve bunlar zamanla gerilemez. Öğrenme güçlüğü belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de en çok rastlanılan ortak bulgular şöyledir:

-Okuma ve/veya yazmada güçlük

-Matematik işlemlerle ilgili zorluklar

-Hatırlamakta güçlük

-Dikkat vermede güçlük

-Yön takip etme/izlemede güçlük

-Zayıf koordinasyon yeteneği

-Zamanla ilgili kavramlarda sıkıntı yaşama

-Organize ve düzenli kalmakta zorluk

Öğrenme güçlüğü yaşayan çocuğun yaşayabileceği diğer sıkıntılar şunlardır:

-Aceleci ve fevri hareketler

-Okulda veya sosyal ortamlarda uygun olmayan tepkiler

-Görevlere bağlı kalmakta güçlük (çabuk vazgeçme)

-Söyleyeceği şeyi nasıl ifade edeceğini bilememek

-Tutarsız okul performansı

-Bozuk/garip/gelişmemiş bir konuşma şekli

-İyi dinlemekte güçlük

-Yeni karşılaşılan şeylerle ilgili güçlük yaşama

-Kelimeleri veya konseptleri anlamakta güçlük

Tüm bu işaretler tek başına birisinde öğrenme güçlüğü olduğunu söylemekte yeterli değildir. Öğrenme güçlüğü tanısının konulabilmesi için bir uzman muayenesi gereklidir.

Her öğrenme güçlüğünü kendi belirtilerine sahiptir. Ayrıca bu bozukluğa sahip kişilerin yukarıdaki belirtilerin hepsine sahip olması gerekmez.

İkinci bir dil bilen çocuklarda, yeni bir şey öğrenirken bazen öğrenme güçlüğü yaşayan birinin öğrenme davranışlarına benzer davranışlar görülebilir. Bu yüzden, öğrenme güçlüğü yaşadığı düşünülen çocukların iki dilli olup olmadığı sorgulanmalıdır.

Disleksi, disgrafi, diskalkuli ve dispraksi gibi bozukluklar, öğrenme güçlüklerinin bazı özel formlarıdır.

Disleksi okuma güçlüğü, diskalkuli aritmetik ve matematik işlem güçlüğü, disgrafi yazma güçlüğü, dispraksi motor yeteneklerde güçlük ifade eder.

ETYOLOJİ

Öğrenme güçlüklerinin gelişmesinde rolü olduğu düşünülen faktörler şunlardır:

-Genetik: Okuma ve matematiksel öğrenme bozukluklarına dair bazı bozukluklar

-Tıbbi durumlar: Anne karnındayken gelişimde eksiklik tablosu, annenin hamilelikte alkol veya uyuşturucu kullanmış olması, düşük doğum ağırlığı, kafa travmaları

-Çevresel maruziyet: Yüksek dozda cıvaya maruz kalmak

TEDAVİ

Öğrenme güçlüklerinde tedavide en çok kullanılan unsur özel eğitim verilmesidir. Bunun yetkinliğini almış eğitmenler, çocuğun akademik ve zeka potansiyeliyle akademik başarı seviyesini değerlendiren bir tanısal eğitim testi uygulayabilirler. Değerlendirme tamamlandıktan sonra, çocuğa kabiliyetleri ve üstün yönleri üzerinden öğrenme yeteneklerini öğretirler. Bu konuda çocuğun zayıf ve kabiliyetsiz yanlarını da güçlendirmeye çalışırlar. Öğretme sürecine konuşma ve dil terapistleri de dahil olabilir. Çocuğun konsantrasyon problemi olması durumunda dikkat artırıcı bazı ilaçların kullanılması da tedavide yer alan unsurlardan biridir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here