Otalji

0
257

Otalji kulak ağrısı demektir. Primer otalji eğer ağrı kulaktan köken alınıyorsa denir. Yansıyan kulak ağrısı ise kulak dışı bir yerden köken alır fakat ağrı kulaktaymış gibi hissedilir. Kulak zarı yırtıldığı durumlarda kulağın içiyle ilgili teşhis koymak daha kolaydır. Yırtık değil ise bu durum zorlaşır. Primer otalji bulunduğunda genelde kulak muayenesinde dış veya orta kulak bölümünde bir anormallik, patoloji bulunur. Yansıyan kulak ağrısı bulunduğu durumlarda ise kulak muayenesi normaldir. Kulak ağrısı yani otalji bazen denge problemleriyle beraber seyreder ve kulak işitme duyusunun azalması da beraberinde görülebilir.

Primer otaljinin sebepleri;

Otitis media (orta kulak enfeksiyonu)

Mastoidit (temporal kemiğin mastoid parçasının iltihabı)

Tümör

Travma

Dış kulak veya kulak yolu enfeksiyonu

Östaki tübünün yanlış çalışması bu durumda ise orta kulak basıncını doğru oluştmamasıdır.

Temporal kemik tümörleri, meninjiomalar, glomus jugulare ve kolestatom gibi lezyonlar otalji ile ilişkilendirilir. Bunun sebebi muhtemelen sinir kökü kompresyonları, basıları veya tümörün oraya invazyonlarıdır.

Sinir sisteminin kompleks yapısından ötürü yansıyan ağrının kaynak aldığı yeri anlamak zordur ve bu ağrı vücudun pek çok bölgesinden gelebilir.

Yansıyan kulak ağrısının kökeni;

Dental problemler

Servikal artrit

Temporomandibular eklem disfonksiyonu

Sinüzit

Boyun ve boğaz problemleri (travma, tonsillerin iltihabı ve farenksin iltihabı dahil)

Kulakla ilişkili sinirlerin çalıştığı yerler

Kulak ağrısıyla ilişkili tedavi için multidisipliner bir tedavi gerekebilir. Eğer işitme duyusunda veya dengesinde herhangi bir değişiklik farkeden kişi doktora danışmazsa uzun vadede hasarları daha büyük olabilir. Bu kişi danışmak için ağrı çekmeyi beklememelidir. Verilen ilaç veya cerrahinin kişide fayda sağlayıp sağlamadığı değerlendirilir. Bu tedavi yapılmazsa kişide kalıcı işitme duyu kaybı hasarı görülebilir. Uygun tedavi yöntemleriyle kişi çok iyi yanıt verip iyileşebilir.

Kulak ağrısı, denge değişiklikleri, başınızı çevirdiğinizde normalden fazla bir baş dönme hissi, kulak tıkanıklığı gibi patolojileri fark ettiğiniz zaman en uygun zamanda bir hekime başvurunuz. Şikayetinizi ne zamandan beri başladığı, ne sebeple başladığı gibi bilgileri içererek, hekimin istediği soruları cevaplandırarak anlatınız.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here