Paslı Dil

0
200

Paslı dil görüntüsü dilinin üzerinin atıklarla kaplanmasıyla oluşur. Bu atıklar ölü bakteriler, hücrelerden oluşur ve dilinize beyaz bir görünüm verir. Beyaz dil görüntüsü alarm bir semptom olsa dahi, bazı durumlarda geçicidir ve hastaya zarar vermez. Aynı zamanda ciddi bir hastalığın da habercisi olabilir. Bu durum diş üzerindeki parmaksı çıkıntıların aşırı büyümesi ve kabarması sonucu olaiblir. Ayrıca beyaz tabaka atıkların, bakterilerin,ölü hücrelerin birikmesinden oluşur. Bazen papilları yani dil üzerindeki parmaksı çıkıntıları enflamasyona sokarlar.

Papilla aşırı gelişimi ve enflamasyonunun nedenleri

Ağız hijyeninin kötü olması

Kuru ağız

Susuzluk

Sigara içmek

Alkol kullanmak

Ağız kokusu

Lifli besinlerden az tüketmek

Sivri diş kenarlarının veya diğer diş materyallerinin mekanik iritasyonu

Ateş

Beyaz tabaka yani paslı dil görünümü veya diğer renk değişikliği durumlarının dilde görünmesine

ayrıca;

Bazı ilaçların kullanımı özellikle uzamış antibiyotik kullanımları (ağız içinde mantar enfeksiyonlarına

neden olabilir)

Pamukçuk

Çoğrafi dil

Lökoplaki

Oral liken planus

Dil kanseri

Sifiliz

HIV/AIDS

Beyaz Dil / Paslı Dil görünümüne sebep olan şeyler;

Beyaz bir tabakayla katlanır veya beyaz noktalar dil üzerinde oluşur

  1. Lökoplaki : Ağız içindeki hücrelerin aşırı gelişimi ve beyaz lekelerin ağız içerisinde oluşmasını içerir. Kendi başına bir zararı yoktur fakat kanser öncüsü olabilir. Diş hekiminizin farketmesi ve sizi bir hekime yönlendirmesi önemlisi bu olay dilinizin kronik iritasyonunda veya sigara kullanan kişilerde meydana gelebilir.
  2. Pamukçuk: Kandidiyazis olarak da bilinir. Oral bir mantar enfeksiyonunda ağız içerisinde meydana gelebilir. Pamuk benzeri yamalar dilde üzerinde oluşur, genelde immun sistemi düşmüş kişilerde veya takma diş takan kronik iritasyonlu kişilerde meydana geldi. Diyabetli veya oral inhaler steroidi astım için kullananlarda da meudana gelebilir. Ayrıca antibiyotik kullanımında ağız için faydalı bakterinin zarar görmesi ile de oluşabilir. Probiyotik yoğurt tüketimi ağız içerisinin böyle durumlarda florasını kurtarmak için kullanılabilir. Ayrıca bu mantar enfeksiyonunu yenmek için ilaç da kullanılabilir.
  3. Oral liken planıs: Ağız içerisinde dantel benzeri beyaz çizgiler oluşur. Doktorlar bazen ellerinde olmayan nedenlerden ötürü liken planus oluşumunun nedenini bulamayabilirler. Kendiliğinden çözülen bu durumun yetersiz ağız hijyeni, sigara kullanımı, ağız içi iritasyon yapan yiyecek kullanımıyla ilişkisi vardır bunların tüketiminin azalması veya oral hijyeninin gelişmesi hastalığı geriletir.

Kırmızı çilek benzeri dil oluşumunda da pek çok sebep olabilir. Genelde dil genişler ve kırmızı tat alma tomurcukları oluşur, yüzeyi kaplar. b12 vitamin eksikliği, iyi huylu göçebe dil iltihabı olarak da bilinen coğrafi dil, kızıl hastalığı ve kawazaki hastalığında kırmızı çilek benzeri dil oluşumu gözlemlenebilir.

Tüylü dil oluşumu ise genelde ciddi bir duurm değildir. Dil üzerndeki filiform papillaların aşırı uzamasından meydana gelir. Bu durumda bakteriler için daha iyi bir barınak oluşur ve bakteriler geliştiğinde dil siyah koyu bir görüntü alır. Bu durum genelde ağız hijyeni kötü olan kişilerde meydana gelir. Kemoterapi alan, sık antibiyotik kullanan veya diyabetli kişilerde görülme sıklığı daha fazladır.

İltihaplı, tümsekli dil görüntüsü için birden çok neden vardır.

Travma, sigara kullanımı, kanser yaraları, yanan dil sendromu, bazı diyabet, anemi gibi sistemik hastalıklarda, ağız içi kanserlerinde böyle bir dil oluşur.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here