Pelvik Ağrı

0
540

Tanım: Karnınınız en aşağı kısmında, pelvisin ağrısıdır. Kadınlarda genelde üreme, üriner sistemle ilişkili rahatsızlıklarda görülür. Pelvik ağrısı keskin, yaygın, devam eden veya aralıklı olabilir.

Ağrısı çok, az veya orta derecelerde olabilir. Bazen sadece idrar esnasında veya cinsel birleşme sırasında pelvik ağrı hissedilebilir. Bu şikayetlerle hekime gidildiğinde bu tarz bilgileri vermek önemlidir.

Nedenler (Etyoloji):

Kadın ve erkekte ilk olarak;

Apandisit,

Mesane hastalıkları

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon

Böbrek enfeksiyonu veya taşları

Bağırsak hastalıkları

Sinir bozuklukları

Fıtık

Kırık pelvis

Psikojenik sebepler göz önüne alınmalıdır.

Pelvik ağrılarda akut, kronik olmalarına göre ve ayrıca lokalizasyonlarına göre farklı anlamlar taşımaktadır.

Akut pelvik ağrıda sindirim sistemi, fıtıklar, üriner sistem enfeksiyonları, taşlar, tümörler genital sebepler neden olabilir. Bu tarz ağrılar genelde sağ ve sol alt kadranda görülür.

Akut Pubis üzeri supra pubik bölge olarak adlandırılan kısımdaki ağrılar daha çok kolon hastalıkları, inflamatuar bağırsak sendromu, sistik, nefrolitiazis, ve gene bazı genital sebeplerle görülebilir.

Akut pelvik ağrı genital sebepleri over tümörleri, over kist torsiyonları, dış gebelik, pelvik infalamatuar hastalık ve dismenoredir.

Pelvisteki lokalizasyon olarak yaygın lokalize ağrı sebepleri arasında sindirim sistemi enfeksiyonları, bağırsak tıkanıklıkları, diyabetik ketoasidoz, üremi, metal intoksikasyonu, ailevi akdeniz ateşi, periton iltihabı, orak hücreli anemi gibi sistemik rahatsızlıklar görülebilir.

Kronik Jinekolojik pelvis ağrı sebepleri  Adnexial, Uterin olmak üzere 2 ayrı grupta incelenebilir.

Adnex; rahimin eklentileri olan 2 adet fallop tüpü ve yumurtalıkları içeren toplu isimdir.

Kronik Adnexial ağrı sebepleri arasında; kistler, adezyonlar, endometriyozis, genital tümörler, ovulasyon ağrısı, kronik pelvik inflamatuar hastalık vardır.

Kronik Uterin ağrılar sebepleri arasında adenomiyozis, servikal darlık, dismenore, rahim içi araç, pelvik organ prolapsusları vardır.

Kadınlardaki en sık pelvik ağrı sebepleri;

Dış gebelik

Düşük

Pelvik inflamatuar hastalık

Yumurtlamak

Menstüral kramp

Yumurta kistleri

Myomlar

Rahim kanserleri

Serviks kanserleridir.

Kronik Üriner sistemle ilişkili ağrı nedenleri; mesane tümörü, kronik üriner sistem enfeksiyonu, taşlar olabilir.

Kronik Sindirim Sistemi ile ilişkili ağrı nedenleri; bağırsak kanserleri, iltihabı, inflamatuar bağırsak hastalıkları, kabızlık olabilir. Ayrıca muskuloskeletal nedenler ve yukarıda saydığımız sistemik rahatsızlıklar kronik pelvik ağrıya sebep olabilir.

Tanı:

Tanı konmadan önce kadınlarda;

Menstral krampların artıp artmadığı

Vajinal kanamanın sıklığı ve yoğunlupu

İdrarda acı, yanma olup olmadığı

Kabızlık, ishal

Gaz veya guruldama karında

Dışkıda kan varlığı

Üşüme, titreme

Kalçada ağrı gibi sorular sorulmalıdır.

Tanı konarken bu sorular sorgulandıktan, hastananın anamnezi (hikayesi) alındıktan sonra fizik muayene yapılmalıdır ve hekimler belli testler isteyebilir.

Bunlar;

Kan tahlili

İdrar tahlili

Hamilelik testi

Vajinal-penil kültürler

Kemik dansitesi

Laparoskopi

Histereskopi

Ultrason

Bilgisayarlı tomografidir.Bu testler hekimin tanı koymasında yardımcı olacaktır.

Tedavi:  Tedavisi ağrı kaynağıyla ağrının ne kadar çok olduğuyla ilişkilidir. Ayrıca ne sıklıkta ağrıdığı da tedaviyi şekillendirir. Bazen ağrı kesici ilaçla tedavi edilir, gerekiyorsa antibiyotikle tedavi yöntemleri vardır. Herhangi bir pelvik organ sebebiyle meydana gelen bir ağrıysa tedavi cerrahiyi veya farklı prosedürleri içerebilir. Bir hekim ağrınızın etyolojisine göre en ideal tedaviyi uygulayacaktır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here