Plasenta Previa

0
12896

Plasenta previa rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Plasenta Previa Nedir?
Plasenta Previa Belirtileri
Plasenta Previa Risk Faktörleri
Plasenta Previa Tedavisi

Plasenta Previa Nedir?

Plasenta hamilelikte oluşur ve hamilelik boyunca bebekle beraber büyür. Bebeğin ihtiyacı olan oksijen ve besinleri ona ulaştıran ve bebeğin kanını temizleyen yapıdır. Bebek göbek kordonu ile plasentaya bağlıdır. Plasenta da rahim duvarına kan damarları aracılığıyla tutunur. Plasenta previa, bebeğin içinde bulunduğu plasentanın bir kısmının veya tamamının annenin serviksini kapamasıdır. Serviks rahmi vajinaya (doğum kanalı) bağlar. 

Normal şartlarda gebeliğin erken dönemlerinde plasenta rahmin alt bölümlerindedir. Fakat gebelik ilerledikçe yukarı doğru çıkar ve son 3 aylık dönemde rahmin tepesindedir; serviks doğum için açıktır. Plasenta previa hamileliğin ne kadar geç döneminde varlığını devam ettirirse, doğumda da var olma ihtimali o kadar yüksektir.

Plasenta previa doğum esnasında veya öncesinde şiddetli kanamaya sebep olabilir. Eğer plasenta previanız varsa hamilelik süresince zorlayıcı fiziksel aktivelerden uzak durmanız gerekir ve büyük bir olasılıkla sezeryan ile doğum yapmanız gerekecektir.

Plasenta previanın 3 farklı formu vardır:

  1. Marjinal: Plasenta serviksin açıklığını etkilemez, yanında lokalizedir. Genelde doğum tarihi yaklaştıkça rahmin yukarısına doğru gider.
  2. Parsiyel: Plasenta serviks açıklığının bir kısmını kapamaktadır.
  3. Komplet: Plasenta serviks açıklığının tamamını kapamaktadır.

Plasenta Previa Belirtileri

Plasenta previanın ana semptomu ani vajinal parlak kırmızı renkte kanamadır. Hafif veya şiddetli olabilir. Bazı kadınlarda kramplar ve kontraksiyonlar olabilir. Kanama genelde 2.trimesterin sonunda veya 3.trimesterin başında meydana gelir. Kanama kendiliğinden durabilir ama günler veya haftalar içinde tekrarlayabilir. Bazen çok şiddetli ve hayatı tehdit edici derecede olabilir. Bazen de birkaç günlük kanamadan sonra doğum olabilir veya doğumla beraber başlayabilir.

Doktorunuz plasenta previa tanısını kanama sonrası veya rutin kontrol esnasında yapılan ultrason ile ortaya koyabilir.

Plasenta Previa Risk Faktörleri

  • Anormal şekilli uterusa sahip olan,
  • Çok sayıda gebelik yaşamış,
  • Çoklu gebelik yaşamış,
  • Sezeryan, ameliyat (örnek: rahim fibroidlerinin alınması), aborsiyon veya önceki gebeliklerinden dolayı uterus duvarında kalıcı hasarı olan ve
  • In vitro fertilizasyon yöntemini denemiş kadınlarda plasenta previa daha sık görülür.

Ayrıca sigara, kokain kullanan ve geç yaşta (35 ve sonrası) hamile kalan kadınlar da artmış bir riske sahiptir.

Plasenta Previa Tedavisi

Kanamanın oluşturduğu risklerin göze alınması ve bebeğin erken doğurtulması arasında bir karar verilecektir. 36 haftadan sonra bebeğin doğurtulması en doğru karar olabilir. Plasenta previalı kadınların nerdeyse hepsi sezeryan ile doğum yaparlar. Özellikle de plasentanın tüm serviks ağzını kapadığı durumlar normal doğum ile hem anne hem de bebeğin hayatını tehdit eden çok şiddetli kanamaya sebep olabilir. Eğer plasenta serviksin yanındaysa veya sadece bir kısmını kapatıyorsa gebelik süresincen fiziksel aktiviteler azaltılmalı, yatak istiharatı arttırılmalı ve pelvis dinlendirilmelidir (tampon kullanılmamalı ve cinsel birliktelik yaşanmamalı). Vajina içine hiçbir sey sokulmamalıdır.

Bazı durumlarda kişinin ve bebeğin daha yakından takip edilmesi için hastanede yatırılması gerekebilir. Doğuma kadarki süreçte kan nakli, 36 haftadan önce doğumu engellemek için ilaçlar ve bebeğin akciğerlerinin yeterli olgunlaşmasını sağlamak için steroidler kullanılabilir. Eğer çok ağır bir kanama olursa acil sezeryan söz konusu olur.

Eğer bir kadın plasenta previa ise, hatta bu kişinin sezeryan ile doğum öyküsü varsa, plasenta accreta (plasenta rahme çok sıkı bağlı), plasenta increta (plasenta uterus içine büyümüş) veya plasenta percreta (plasenta uterus içinden büyümüş) gibi durumlar için artmış riski söz konusudur. Büyük ihtimalle doğum sonrası histerektomi (rahmin alınması) olacaktır çünkü bu durumlarda plasenta rahimden kendiliğinden ayrılamaz.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here