Polip

0
93

TANIM: Rahim polipleri rahim duvarından köken alan ve rahmin içine doğru büyüyen iyi huylu tümör benzeri yapılardır. Bunlara endomterial polipler, uterin polipler de denir. Bir susam büyüklüğünden başlayıp bir golf topu büyüklüğüne kadar erişebilirler. Bazen rahmin kendi hacminden daha büyük olabilirler. Rahim polipleri genellikle menopoza ilerleyen veya menopozda olan kadınlarda görülürler fakat genç kadınlarda da bildirilmişlerdir. Toplumdaki kadınlarda görülme oranı oldukça sıktır ve çoğu durumda zararsızdırlar.

SEBEPLER: Polip oluşumunda en önemli faktör hormon faktörüdür. Östrojen kadınların erkeklere nazaran daha çok salgıladığı, kendilerine kadınlık özelliklerini kazandıran hormondur. Hayat döngüsü boyunca kadın vücudunda farklı oranlarda östrojen bulunur. Örneğin hamilelikte vücut östrojen düzeyi normalin yüz kat fazlası olabilir. Polipler östrojene duyarlı yapılar olduğundan vücutta östrojen fazlalığı durumlarında oluşumları hızlanır. Obezite ve yüksek tansiyon rahim polipleri için risk teşkil etmektedir. Ayrıca meme kanseri terapisinde kullanılan tamoksifen ilacı da rahim poliplerinin oluşumunda rol oynamaktadır.

SEMPTOMLAR: Rahim poliplerinin semptomları birden fazladır:

-Düzensiz adet kanaması: sık sık fakat az az olan adet kanamaları, düzenli fakat normalden çok fazla olan adet kanamaları gibi anormallikler şüphe uyandırır.

-İki adet kanaması arasındaki kanamalar

-Menopoz sonrası vajinal kanamaların görülmesi: menopoz sonrası vajinal kanama görülmesi kesinlikle normal değildir ve bir hekime danışılmalıdır. Küçük bir polipten ağır bir endometriyum kanserine kadar giden tablolar görülebilir.

-Kısırlık: anormal hormon dengeleri ve oluşması beklenen döllenmiş yumurtanın rahme tutunamaması sonucu infertilite.

TANI: Rahim poliplerinde tanı transvajinal ultrason denilen, vajinadan acısız ve ağrısız bir şekilde ince, uzun bir ultrason cihazı sokup ekranda rahmi incelemek ile konur. Buna benzer bir yöntem olan histerosonografi de kullanılabilir. Histerosonografi uygulaması için kadının rahmine tuzlu su verilir ve şişen rahimde polip varlığı taranır. Histereskopi yöntemi ile de, vajinadan girip rahim ağzını geçerek rahim içine ince, uzun, teleskoba benzer bir alet sokarak rahmin içi incelenir. Eğer doktorunuzun şüphelendiği bir lezyon var ise, bir kateter yardımıyla poliplerden biyopsi alınıp incelenir. Çoğunlukta rahim polipleri kanserleşen yapılar değildirler fakat bazı kanserleşen yapılar da poliplere benzeyip hekimi yanıltabilir.

TEDAVİ: Rahim polipleri eğer risk oluşturacak ya da istenen bir gebeliği önleyecek kadar büyük değillerse hasta herhangi bir işlem yapılmadan takip edilebilir. Medikal ilaç tedavisinde kullanılan progestin ve gonadotropin salıcı hormon agonistleri denilen ilaçlar ile rahimdeki polip maruziyeti hafifletir. Bu gibi ilaçlar ancak kullanıldıkları sürece etki eder ve bırakıldığı an polipler eski haline döner. Bu yüzden ilaç tedavisi ancak sınırlayıcı ve kısa süreli bir tedavi şeklidir. Poliplerin kesin çözümü onları bulundukları yerden alıp vücut dışına çıkartmaktır. Bunun için histereskopi sırasında bir kateter ile girip, biyopsi alır gibi bir tel yardımıyla polipleri sarıp yakarak almak en akılcı yoldur. Daha sonra çıkartılan materyal incelenmek üzere patolojiye yollanır.

KORUNMA: Rahim polipleri toplumda çok yaygındırlar. Oluşumlarında östrojen etkisi olduğu bilinmektedir, bunu göz önüne alarak poliplerden korunmak, vücuda dışarıdan fazladan alınan östrojeni kesmekle mümkündür. Doğum kontrol hapları içerdikleri östrojenin, vücutta zaten üretilen östrojen ile birleşip daha güçlü bir etki yapması sonucu rahim polipleri için bir risk faktörü oluştururlar. Ayrıca meme kanseri için de risk faktörü oldukları bilinmektedir. Unutulmamalıdır ki hiçbir korunma yöntemi kadını %100 korumaz.

İzmir polip ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul polip ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara polip ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here