Polistik Over Sendromu

0
296

Polistik Over Sendromu rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Polistik Over Sendromu Nedir?
Polistik Over Sendromu Nedenleri
Polistik Over Belirtileri
Polistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

polistik over sendromu nedir

Polistik Over Sendromu Nedir?

Kadınların hormonlarında dengesizlikler oluşturan, adetlerinde düzensizlikler oluşturan ve hatta hamile kalmayı zorlaştıran bir durumdur. Fiziksel görünüşte birtakım değişiklikler yapabilir. Eğer tedavi edilmezse, zaman içinde ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. 

Polikistik over denilmesinin sebebi overlerin üzerinde birçok kist oluşmasıdır. Bu kistler kansere sebep olmaz fakat hormon dengesizliklerine yol açar. Normalde yumurtalıklar çok az miktarda erkek cinsiyet hormonu üretirler (androjenler; testosteron) fakat polistik over sendromunda [simple_tooltip content=’Androjen, her iki cinste de bulunan ve çoğunluğu böbrek üstü bezinin kabuk kısmınca salgılanan maddeye denir.’]androjen[/simple_tooltip] üretimi artmıştır. Oluşan bu kistlerde aşırı androjen üretimi söz konusudur. Bu da ay başı kanamanın olmamasına, akne oluşumuna ve yüzde ve vücutta kıllanmaya yol açabilir. İlk adet görme sonrası [simple_tooltip content=’Oligomenore, 35 günün üzerine çıkan iki adet arasındaki süreyi tanımlamak için kullanılan bir kelimedir.’]oligomenore[/simple_tooltip], aşırı tüylenme, infertilite ve bazen obezite şikayetleriyle ortaya çıkar.

Overler normalden 2 kat daha büyüktür ve sayısız kist görülür.

Vücudun insülin kullanımında da problemler olabilir. İnsülin direnci dediğimiz, vücutta üretilen insülinin işlevini gerçekleştiremediği bir durum ortaya çıkabilir. Kan şekeri yükselir. Bu durum zamanla diyabet oluşma ihtimalini arttırır. Eğer tedavi edilmezse, polistik over sendromu olan doğurganlık çağındaki kadınlarda rahim kanseri (endometriyal kanser) gelişme ihtimali polistik over sendromu olmayan ve düzgün bir adet dönemine sahip kadınların üç katıdır.

 

Polistik Over Sendromu Nedenleri

Polistik over sendromunun nedeni henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Genetik sebeplerden kaynaklandığı düşünülmektedir. Ailenizde başka birinde varsa sizin de bu hastalığa yakalanma riskiniz artmıştır. Ayrıca düzensiz adet dönemi ve diyabet de risk faktörleri sayılabilir.

Hastalarda biyokimyasal olarak androjen (testosteron) yüksekliği, LH (luteinize edici hormon) yüksekliği ve FSH (folikül stimüle edici hormon) düşüklüğü saptanır. Üretilen aşırı androjen yağ dokulara gidip [simple_tooltip content=’Östrojenler, kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur. ‘]östrojene[/simple_tooltip] dönüşür ve FSH salgılanımını baskılar.

Polistik Over Belirtileri

Polistik over sendromunun belirtileri en başta hafif seyreder;

 • Akne ve yağlı cilt
 • Kilo alımı veya kilo vermede zorlanma
 • Yüz ve vücutta kıllanma: Yüzde daha kalın ve koyu tüyler, göğüs, göbek ve sırtta kıllanma şeklinde olur.
 • Saçlarda dökülme
 • Düzensiz adet görme: Bazı kadınlar senede 9 kanamadan daha az görür; bazılarında hiç kanama olmaz; bazıları ise normalden çok daha fazla kanarlar.
 • Hamile kalamama
 • Tekrarlayan düşükler
 • Depresyon
 • Yüksek tansiyon
 • Yüksek kan şekeri
 • İnsülin direnci

Doktorunuz vücudunuzda kıllanma artışına bakmak için bir fizik muayene yapıcaktır. Kan basıncınıza bakar. Sağlıklı bir boy kilo oranınız var mı diye beden-kitle-endeksiniz (BMI) kontrol edilir. Daha sonra birtakım laboratuvar testleri istenecektir. Gerekli hormon düzeylerine (Tiroit ve başka hastalıkları dışlamak için de birtakım hormonlara bakılır.), kan şekerine, insüline bakılır. USG (ultrason) ile yumurtalıklarınızda kist olup olmadığı görülecektir.

polistik over sendromu belirtileri

Polistik Over Sendromu Nasıl Tedavi Edilir?

Kilonuzu kontrol altına almanız, düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme polistik over sendromu tedavisinde çok önemli bir yere sahiptir. Fazla kiloluysanız kilo vermeniz bile hormonlarınızı dengeye getirmeye çok yardımcı olacaktır. Sigara kullanıyorsanız, bırakmalısınız. Sigara kullanımı androjen seviyesinde yükselmeye sebep olarak polistik over sendromuna sebep olduğu sonuçları şiddetlendirebilir. Düzenli bir adet kanamasına sahip olmanız için, doktorunuz doğum kontrol hapı yazabilir. Eğer hamile kalmak istiyorsanız doğurganlık ile ilgili ilaçlar yazacaktır. Tedaviniz süresince kontrole gitmeniz çok önemli; gerekli görülürse tedavi planınızda değişikliklere gidilecektir. Akne ve tüylenme sorunlarının çözülmesi zaman alabilir. Eğer kendinizi çok depresif hissediyorsanız, yardım almaktan çekinmeyin. Polistik over sendromu tedavisi için kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

 

Polistik over sendromu hakkında tecrübelerinizi ve sorularınızı bekliyoruz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here