Rahim Kanseri

0
689

Rahim kanseri rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Rahim Kanseri Nedir?
Rahim Kanseri Nedenleri
Rahim Kanseri Risk Faktörleri
Rahim Kanseri Belirtileri
Rahim Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?
Rahim Kanseri Tedavisi 
Rahim Kanserini Önleme

rahim kanseri nedir

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim herhangi bir kısmındaki anormal kötü huylu hücre çoğalmasına rahim kanseri denmektedir. Rahim duvarı iç tabaka ve dış tabaka (kas tabakası) olmak üzere iki katlıdır. Rahim kanseri nerdeyse her zaman rahim içi zarı tabakadan başlar ve bu yüzden rahim içi kanser de denebilir. Rahim içi kanseri genelde erken dönemde fark edilir çünkü gözden kaçmayacak anormal vajinal kanamaya sebep olur.

Rahim Kanseri Nedenleri

Rahim kanserinin nedeni bilinmemektedir. Fakat rahim içi hücrelerde birtakım genetik mutasyonlar olduğu kanıtlanmıştır. Bu mutasyonlar sonucu normal hücreler anormal hücrelere dönüşür ve kontrolsüz bir şekilde çoğalırlar. Bir araya gelen bu anormal hücreler de tümör denilen kitleyi oluşturur. Tümörler eğer kötü huyluysa buna kanser deriz.

Rahim Kanseri Risk Faktörleri

 • Endometrial hiperplazi: rahim içi tabakasındaki hücrelerin aşırı çoğalması
 • Obezite; fazla yağ doku vücudun hormon dengesini bozar, vücut fazlaca [simple_tooltip content=’Östrojenler, kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur.’]östrojene[/simple_tooltip] maruz kalır.
 • Diyabet; vücudu fazla östrojene maruz bırakır.
 • Polikistik over sendromu; vücut fazlaca östrojene maruz kalır.
 • Hiç çocuğu olmamak
 • 12 yaşından önce adet kanamasının başlaması; vücut fazlaca östrojene maruz kalır.
 • 55 yaşından sonra menapoza girmek
 • Menapoz sonrası sadece östrojen tedavisi (progesteron olmadan)
 • Tamoksifen kullanmak (Meme kanseri tedavisinde kullanılır)
 • Pelvik bölgeye radyasyon almış olmak
 • Rahim kanseri aile hikayesi
 • Lynch sendromu

Rahim içi kanseri hücreleri büyümek için östrojene ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden fazla östrojene maruziyet kanser için yüksek bir risk faktörüdür.

rahim kanseri tedavisi

Rahim Kanseri Belirtileri

 • Anormal vajinal kanama (ana semptom) veya akıntı; sulu, çizik çizik kanlı bir akıntı halinde başlayıp gittikçe daha fazla kan içerebilir. Bu kanama ay başı kanamaları arasında olabilir. Ayrıca menapoz sonrası olan her kanama anormaldir.
 • İdrar yaparken ağrı
 • Cinsel birliktelik sırasında ağrı
 • Pelvik ağrı

Rahim Kanseri Tanısı Nasıl Koyulur?

Rahim kanseri tanısı pelvik muayene, birtakım kan testleri, ultrason ve rahim biyopsisi ile konur. Kanseri evresini (0 – IV) belirlemek için biyopsinin yanında göğüs filmi, BT (bilgisayarlı tomografi) – MR (manyetik rezonans görüntüleme), PET (pozitron emisyon tomografisi) dahil edilebilir. Kanser evresi tümör hücrelerinin normal rahim hücrelerinden ne kadar farklı olduğunu gösterir. Tümör hücrelerinin ne kadar hızla yayılacağı hakkında da biraz fikir verebilir. Evrelemede tümörün yakındaki dokulara veya vücudun herhangi başka bir yerine yayılım yapıp yapmadığı da değerlendirilir. Kanser evresi bazen ameliyat gerçekleşmeden konulamaz.

 • Evre 0: Sadece rahim içi tümör hücreleri var. Karsinoma in situ da denebilir.
 • Evre 1: Tümör hücreleri rahim içini aşmıştır. Rahmi oluşturan kaslara girmiş olabilir.
 • Evre 2: Tümör rahim ağzına girmiştir.
 • Evre 3: Tümör rahmi aşmış, yakın dokulara (örneğin vajina) veya lenf noduna yayılmıştır.
 • Evre 4: Tümör mesaneye (idrar kesesine) veya bağırsaklara yayılmış. Karaciğer, akciğerler veya kemikler gibi rahimden uzak dokulara da yayılmış olabilir.

Rahim Kanseri Tedavisi 

Tedavide ameliyat, radyasyon, hormon terapileri (genelde progesteron) ve kemoterapi söz konusudur. Kanserin evresine göre tedavi planı yapılır. Birden fazla tedavi uygulanabilir. Rahim kanserinde genelde cerrahi yöntemlere başvurulur. Ameliyatta genelde rahim, yumurtalıklar, fallop tüpleri, vajinanın bir kısmı ve çevre lenf nodları alınır. Ameliyattan 4-8 hafta sonra normal günlük hayata ve aktivitelere dönülebilir. İlk birkaç gün ağrı ve rahatsızlık hissedilebilir. Yorgunluk, güçsüzlük, bulantı, kusma, konstipasyon, idrar kaçırma gibi şikayetler ameliyat sonrası görülebilir ve genelde geçicidir. Dişi cinsiyet hormonlarında ani bir kayıp sonucu sıcak basmaları, vajinal kuruluk ve gece terlemeleri hissedilebilir. Gerekli görüldüğünde ilaçlar başlanır. Genelde bu şikayetler zaman içinde yok olur. Doktorun gerekli gördüğü sıklıkta düzenli kontrollere mutlaka gidilmeli. Eğer vajinadan, mesaneden veya rektumdan kanama, karın veya bacaklarda şişlik, karında veya pelviste ağrı, nedeni bilinmeyen iştah veya kilo kaybı fark edilirse hemen doktora danışılmalı çünkü rahim kanseri geri gelebilir. 

rahim kanseri önleme

Rahim Kanserini Önleme

Menapoz sonrası hormon replasman tedavilerine başlamadan önce doktorunuza danışın. Uzun süreli doğum kontrol haplarının rahim içi kanser riskini düşürdüğü bilinmektedir ve bu hapların olumlu olduğu gibi olumsuz tarafları da vardır ve doktora danışılıp kullanılmalıdır. Sağlıklı bir kiloda kalınmalı ve düzenli bir egzersiz programına sahip olunmalıdır. Rahim kanserini erken teşhis ve önlemek adına doktorunuzun belirleyeceği periyotlarda kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Rahim kanseri hakkında tecrübelerinizi ve sorularınızı bekliyoruz 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here