Rahim Polipleri

0
383

Rahim polipleri rehberimizde aşağıdaki başlıklar altında sorularınıza cevap alabilirsiniz.

Rahim Polipleri Nedir?
Rahim Polipleri Belirtileri Nelerdir?
Rahim Polipleri Sebepleri
Rahim Polipleri Risk Faktörleri
Rahim Polipleri Tanısı Nasıl Koyulur?
Rahim Polipleri Tedavisi

rahim polipleri nedir

Rahim Polipleri Nedir?

Rahim polipleri rahmin iç duvarına bir sap ile yapışık olan ve rahim boşluğuna doğru büyüyen yapılardır. Bu yüzden endometrial polip de denebilir. Polipler endometrial dokunun aşırı büyümesi sonucu oluşur. Bu polipler genelde iyi huyludur ama nadir olarak da kansere dönüşebilirler. Farklı boyutlarda olabilirler (birkaç mm’den birkaç cm’ye kadar). Bir veya birkaç polip aynı anda olabilir. Bu polipler genelde rahme yapışıktır fakat bazen rahim boynundan vajinaya uzanabilir. Rahim polipleri genelde 40-50 yaş arasında; menapoz döneminde olan veya menapozu tamamlamış kadınlarda olur. Genç kadınlarda da nadiren olabilir ama 20 yaş altında pek görülmez.

Rahim Polipleri Belirtileri Nelerdir?

Polipler genelde iyi huylu olmalarına rağmen adet dönemi ve doğurganlık ile ilgili problemler ortaya çıkarır.

  • Düzensiz ay başı kanamaları; en sık görülen semptom, hastaların yaklaşık yarısında görülür.
  • Ay başı kanamalar arası ara kanama
  • Çok ağır ay başı kanamaları 
  • Menapoz sonrası veya cinsel birliktelik sonrası kanama
  • İnfertilite

Bazı kadınlardaki kanamalar çok az miktarda olurken bazılarında hiçbir semptom olmaz. Hamile kalamama veya hamilelik sürecini bir türlü tamamlayamama rahim poliplerini akla getirebilir.

rahim polipleri belirtileri

Rahim Polipleri Sebepleri

Nedeni bilinmemektedir ama muhtemelen hormonal düzeylerdeki oynamalar gelişiminde büyük rol almaktadır. Polipler östrojene bağımlıdır, [simple_tooltip content=’Östrojenler, kadınların adet döngüsünde ve diğer memeli hayvanların dişilerinde estrus döngüsünde önemli rol oynayan bir grup steroid hormondur.’]östrojen[/simple_tooltip] varlığında büyürler.

Rahim Polipleri Risk Faktörleri

  • Menapoz döneminde olmak veya menapoz dönemini geçirmiş olmak
  • Hipertansiyon
  • Obezite
  • Tamoksifen kullanmak (Meme kanseri tedavisinde kullanılır.)

Kesin olmamakla beraber poliplerin infertilite ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Eğer polipleriniz varsa ve hamile kalamıyorsanız poliplerinizin alınması size bu konuda yardımcı olabilir.

Rahim Polipleri Tanısı Nasıl Koyulur?

Rahim ultrasonu, histereskopi (vajina ve rahim ağzından girilerek rahim içinin izlenmesi) ve rahim biyopsisi ile tanı koyulur. Rahimdeki polipler çoğu zaman iyi huyludur. Fakat bazı rahim kanserleri ve bazı prekanseröz (kansere dönüşebilme ihtimali olan doku) rahim lezyonları polip gibi görünebilir. Polibin alınması ve analizi ile kesin sonuçlara ulaşılabilir. 

rahim polipleri tedavisi

Rahim Polipleri Tedavisi

Bazı küçük polipler hiç belirti vermezler ve kendi kendilerine yok olurlar. Eğer rahim kanseri riski yoksa bu poliplerin tedavisi gereksizdir ve sadece izlenirler. Belirtilerin giderilmesi için hormonal ilaçlar kullanılabilir fakat bu ilaçlar uzun vadede etkili değillerdir ve ilaç alımını kesince semptomlar tekrar ortaya çıkar. Gerekli görüldüğünde, polipler histeroskopi yardımıyla alınabilir. Eğer hamilelik ile ilgili bir sıkıntı oluşturuyorsa veya menapoz sonrası dönemde ortaya çıkmışsa alınması gerekir.

Rahim poliplerinin oluşmasını engellemenin bir yolu yoktur. Düzenli olarak jinekolojik kontrollere gidilmelidir. Rahim poliplerinin tedavisi için kadın doğum doktoruna başvurmalısınız.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

Rahim polipleri hakkında tecrübelerinizi ve sorularınızı bekliyoruz

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here