Retina Problemleri

0
160

TANIM

Retina (ağ tabaka), gözün arka kısmında bulunan ince bir göz dokusudur. Işığa duyarlı hücreleri ve görsel bilgiyi alıp işleyen diğer sinir hücrelerini içerir. Beyne görme siniri ile taşınan uyarılar sonucunda görme olayı gerçekleşir. Retina hastalıkları retinanın bir kısmı veya tamamını tutabilir ve tam körlüğe yol açabilir. Kenarının yan kısımlarını etkileyen problemler kenar (periferal) görme kaybıyla sonlanabilirken, makula ve fovea kısımları gibi orta kısımları etkileyen problemlerde merkezi görüş hasarlanabilir. Pek çok retinal hastalık ortak bazı belirti ve bulgularla ortaya çıkar ve benzer tedavilerle çözülürler. Tedavideki temel amaç hastalığı durdurmak veya yavaşlatmak ve görüntüyü iyileştirmek veya da yeniden tesis edebilmektir.

SINIFLANDIRMA

Retinayı etkileyen problemler genel olarak şu başlıklar altında incelenebilir:

-Yaşla ilişkili maküler dejenerasyon

-Epiretinal zar

-Retina detaşmanı (kalkması)

-Retinitis pigmentoza

-Retinal ven oklüzyonları

-Retinal arter oklüzyonları

-Hipertansif retinopati

-Diyabetik retinopati

-Retina kanserleri

-Stargardt hastalığı

-Sistoid maküler ödem

PROBLEMLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ

– Yaşla ilişkili maküler dejenerasyon: İleri yaşla beraber ortaya çıkan, keskin ve merkezi görüşü etkileyen bir problemdir. 65 yaş üstü merkezi görme kayıpları ve körlüğün temel sebebi bu maküler dejenerasyondur.

-Epiretinal zar: Maküler büzüşme ile karakterize çoğu zaman gözün içini dolduran vitröz hümordan, daha nadiren de de diyabetten kaynaklanan bir hastalık

-Retina detaşmanı (kalkması): Retina kalkması, gözün retinasının normal bulunduğu pozisyondan yukarı doğru kalkması veya çekilmesi durumudur. Küçük bir yırtık şeklinde gelişebileceği gibi, tam bir kalkma ve ayrılma şeklinde de oluşabilir. Ayrılmanın veya yırtılmanın belirtisi, görme alanında aniden ortaya çıkan ve artan yüzer nokta veya beneklerdir. Bazen de direk görme alanına perde inmiş gibi bir belirti ortaya çıkabilir. Retina detaşmanı tıbbi acil bir durumdur ve hemen tedavisi gereklidir.

-Retinitis pigmentoza: Bu hastalarda retinadaki pigmentli hücrelerden kaynaklanan bir problem vardır Gece görüşü azalmış, görme alanı daralmış veya kısıtlanmış ve/veya merkezi görüntü buğulanmıştır.

-Retinal ven oklüzyonları: Gözden kanı geri götüren toplardamarın tıkanması ile ortaya çıkan problemdir. Gözdeki kan döngüsü aksar ve retina hasarlanıp puslu görme ortaya çıkar. Retina santral veni ve kollarının tıkanması genellikle hipertansiyon, diyabet, glokom veya ateroskleroz ile ilişkilidir.

-Retinal arter oklüzyonları: Bu problemde retinayı besleyen atar damarlardan birinde blokaj söz konusudur ve bu blokaj sebebiyle düzgün beslenemeyen retina dokuları ölmeye başlar. Retina arter oklüzyonundan kaynaklanan görme kaybı genellikle geri dönüşsüzdür. Zamanla kısmı iyileşme ihtimali bile seyrektir.

-Hipertansif Retinopati: Hipertansif retinopatide, retinayı besleyen kan damarlarında anormallikler söz konusudur. Bu anormal damarlar sebebiyle görüş puslanmıştır. Hipertansiyon, gözde kanamalar yaparak veya da retinayı beslenmesinden ve oksijenden alıkoyarak hasarlayan ciddi bir durumdur.

-Diyabetik Retinopati: Diyabet sebebiyle retina damarlarının hasarlandığı ve körlükle sonuçlanabilen retina hastalığıdır.

-Retina kanserleri: Retina astrositomları, kapiller, kavernöz ve rasemoz hemanjiyomlar, retinanın vasküler proliferatif tümörleri, pigment epitelyum tümörleri gibi kanseröz oluşumlardır.

-Stargardt hastalığı: Genellikle çocuk ve gençlerde görülen ve her iki gözde görme keskinliğinin azaldığı bir hastalıktır.

-Sistoid maküler ödem: Bu problemde, retinanın makula kısmı şişmiş ve ödemlidir. Retina şiştiği zaman düzgün şekilde görevini yapamaz ve görüş azalır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here