Rinoplasti

0
290

TANIM: Rinoplasti, ya da halk arasında bilinen adıyla burun ameliyatı, burun şeklini ve boyutunu değiştirmek için yapılan ameliyattır. Rinoplasti ile burnun üst dudağa bağlı olarak açısı değiştirilebilir, yumrular ve çöküntüler düzeltilebilir, burun büyütülebilir ya da küçültülebilir.

ENDİKASYON: Kozmetik amaçlarla yapılmasının yanında, doğuştan gelen bozuklukları düzeltmek, nefes alıp verirken oluşan zorlukları ortadan kaldırmak, kronik burun tıkanıklığını gidermek gibi amaçlarla ya da yaralanmalardan sonra gerçekleştirilebilir.

AMELİYATTAN ÖNCE: Rinoplasti operasyonunun yüz yapınızda oluşturacağı sonuçlar kalıcıdır. Kozmetik amaçlarla yapılan ameliyatlarda burnun tam gelişmiş olması büyük önem taşımaktadır. Burnun tam olgunlaşması, kadın ve erkeklerde farklılıklar gösterse de genellikle 18 yaşı bulmaktadır. Eğer operasyon burnun gelişimini tamamlamasından önce yapılırsa tehlikeli sonuçlar doğurabilir.Rinoplastinin sonuçları, operasyonun neden yapıldığına göre farklılık gösterir. Küçük ya da önemli değişiklikler ortaya çıkabilir. Doktorunuzla birlikte istediğiniz değişime karar vermeniz önemlidir. Gerçekçi bir tutum sergiler ve doktorunuzun yönlendirmelerini dikkate alırsanız, ameliyatın sonucu taleplerinizle örtüşecektir.

AMELİYAT SIRASINDA: Rinoplasti lokal veya genel anestezi ile yapılabilir. Hastalar, genellikle rinoplasti operasyonunun gerçekleştiği gün hastaneden ayrılsa da, durumlarına bağlı olarak bir ya da birkaç gecelik gözlem altında tutulabilir. Rinoplasti operasyonları kulak burun boğaz uzmanları ya da estetik cerrahları tarafından yapılır. Ameliyat sırasında, işlemler burun kemiği ve burundaki kıkırdak dokuda gerçekleştirilir. Eğer operasyonu lokal anestezi ile tercih edecekseniz ameliyat sırasında bu dokulardan gelebilecek seslere hazırlıklı olmanız gerekir. Bu sesler, ameliyatın doğal akışı içerisinde ortaya çıkmaktadır. Ortalama bir rinoplasti 1-2 saat sürer. Bazı operasyonlar daha uzun sürebilmektedir.

AMELİYAT SONRASI: Operasyon sonrası burun sarılır. Çoğunlukla 1 hafta içerisinde sargılar çıkarılır. Hastalar, operasyon sonrası yüzlerinde bir kabarıklık hissedebilir. Burun çevresinde ve göz altında morluk ve şişlikler oluşur.  Bu izlerin iyileşmeye başlaması 2 hafta kadar sürebilir. Tam iyileşme ise bir yılı bulabilir. Zamanla, şişlikler iner ve morluklar geçer. Bu sürede mor ve şiş alanlara soğuk uygulaması iyileşmeye yardımcı olur. Ayrıca yüzde ağrı hissedilir. Hekim, bu ağrılara karşı ağrı kesici ilaç önerebilir. Ameliyat sonrası ilk birkaç günde hastanın başını kaldırması ve mümkün olduğunca sabit tutması tavsiye edilir. Birkaç gün sonra ise rahatlıkla günlük yaşantınıza devam edebilirsiniz. Sigara içmek iyileşme sürecini önemli ölçüde geciktirir. Sigara kullanıyorsanız, rinoplasti öncesinde sigarayı bırakmanız gerekir. Gözlük kullanıyorsanız, ameliyat sonrası burun üzerine yapılan baskının azaltılması gerektiği için bir süreliğine gözlük kullanmayı bırakmanız istenebilir ya da alternatif çözümler geliştirilebilir.

RİSKLER: Her büyük operasyon gibi rinoplasti de bir çok riski beraberinde getirmektedir. Sürekli burun kanamaları, enfeksiyon, nefes alıp verirken ortaya çıkan zorluklar, burun içinde ve çevresinde kalıcı uyuşukluk, yüzde asimetrik bir görüntü, sürekli ağrı, şişlik, renk bozukluğu, kalıcı yaralar gibi çeşitli sonuçlar doğurabilir. Operasyon sonrası bakım iyileşmenin seyrini etkilemekte ve risklerin ortaya çıkmasını azaltmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here