Riskli Gebelikler

0
82

TANIM: Normal bir gebelik döneminde zamanı gelen bebek sağlıklı bir şekilde doğar, anne ve bebek birkaç gün hastanede tutulduktan sonra evlerine dönmek üzere gidebilirler ve daha sonra farklı bir şikayet ile geri gelmezler. Fakat her gebelik bu kadar rahat geçmeyebilir. Riskli gebelikler gebelik sürecinde ve doğumda anneyi, bebeği ya da her ikisini etkileyebilecek potansiyel komplikasyonların olmasıdır. Bu tür gebelikler deneyimli bir sağlık çalışanı tarafından rutin olarak gözlenmelidir. Riskli gebelik sonucunda annenin ya da bebeğin hayatı tehlikeye girebileceği gibi, bebekte geri dönüşsüz fiziksel ya da mental hasarlar da kalabilir.

SEBEPLER: Gebelik çok hassas bir dönem olduğundan bu dönemi riske atan bir çok faktör bulunmaktadır. Bunlar:

-Diyabet; şeker hastalığı

-Kanser

-Obezite

-Yüksek tansiyon hastalığı

-Böbrek hastalıkları

-Epilepsi; sara

-Sigara, alkol, yasa dışı ilaç kullanımı

-Anne yaşının 17’den küçük, 35’ten büyük olması

-Çoğul gebelik; ikiz, üçüz gibi

-3 kereden fazla düşük yapma

-Bebekte bulunan anomaliler; Down sendromu, kalp, akciğer veya böbrek hastalıkları

-Önceki gebelikte erken doğum, yüksek tansiyon ve idrarda protein çıkması ile karakterize olan pre-eklampsi sendromu, genetik hastalıklı çocuk doğurma hikayelerinden birinin olması

-HIV, hepatit C, CMV, toksoplazma gibi enfeksiyonların gebelik sırasında mevcut olması

-Gebelik sırasında lityum, fenitoin, karbamezapin gibi ilaçların kullanılması

-Annede astım, Lupus, romatoid artrit, orak hücreli anemi gibi hastalıkların bulunması

SEMPTOMLAR: Her kadının gebelik sırasında dikkat etmesi gereken bulgular vardır. Bu bulgular bayılma, aşırı vajinal kanama, aşırı karın ağrısı, baş ağrısı, görme bozuklukları, ateş, vajinadan ani sıvı boşalması, bebeğin hareketlerinin azalması ya da durması olarak sıralanabilir. Bu semptomların bir ya da birden fazlasının görülmesi, özellikle de daha önce görülmüyorsa ani olarak ortaya çıkması gebe kadını doktora yönlendirmelidir.

TANI: İyi bir kadın doğum doktoru rutin olarak gebe muayenelerinize gittiğinizde riskli gebelik durumunu ortaya çıkartabilir. Medikal geçmişinizi dinleyerek ve gebelikte yaşadığınız bulguları da bunlara katarak gebeliğinizin riskli olup olmadığına karar verilir. Kan testleri, idrar testleri ve ultrason tetkikleri tanı koymada yardımcıdır. Ayrıca doktorunuz fiziksel aktivitelerinizi ve kişisel ilgi alanlarınızı bilirse bebeğinizi ve sizi riskli gebelikten korumak amacıyla önlemler de alabilirler.

TEDAVİ: Riskli gebelik durumunun bir tedavisi yoktur. Gebeyi rutin aralıklarla izleme ve testlerine devam etme ile gebeliği sağlıklı bir doğuma ulaştırmak temel hedeftir. Bunun için belli aralıklarla ultrason çekilip bebeğin durumuna bakılır. İdrar testleri ile annede protein kaçması olup olmamasına bakılır; eğer var ise bu pre-eklampsi denilen bir sendroma işarettir. Pre-eklampside idrarda protein kaçağının yanı sıra yüksek tansiyon da görülür ve hem bebeği hem anneyi tehlikeye sokabilir. Eğer anne 35 yaşın üzerindeyse bebekte genetik anomali olma riski yüksek olduğundan amniyon sıvısı denilen plasenta içerisindeki sıvı ile bazı tetkikler yapılır. Gebelik diyabeti taranır, eğer mevcut olduğu görülür ise gebeye ilaç başlanabilir. Tüm önleme ve koruma çalışmalarına rağmen gebelik hala riskli sınıfındaysa bebek kendi kendine yaşayabileceği saptanınca erken sezaryen doğum ile alınır.

KORUNMA: Gebelikte annenin kendini belli alışkanlıklardan koruması gebeliğin riskli sınıfına girmesi ihtimalini de düşürecektir. Sağlıklı bir gebelik için anne adayı doktor randevularını atlamamalı, doktorun reçete ettiği tüm ilaç, vitamin ve besin takviyelerini gereken dozda almalıdır. Folik asit eksikliği olan kadınların bebeklerinde nöral tüp defekti denilen bir hastalık geliştiği belirlendiğinden doktorunuz günlük folik asit reçete edebilir. Bunun yanında dengeli ve sağlıklı beslenmeli, yeterince protein alınmalı, süt ve süt ürünleri tüketilmeli, meyve ve sebzeye bağırsak alışkanlıklarını da düzenlemek amacıyla önem verilmelidir. Fiziksel aktivite de anneyi rahatlatan bir faktör olduğundan her gün yarım saat kadar, anneyi yormayacak bir tempoda yürüyüş önerilebilir. Unutmayalım ki fiziksel egzersizin yasaklanabileceği gebelikler de vardır; bu yüzden doktorunuza danışmadan fiziksel egzersize başlamamanız önerilir. Sigara ve alkol gebelik süresince kesinlikle tüketilmemelidir. Sigara dışındaki tütün ürünleri de riskli gebelik şansını arttırabilir. Tüm bunların yanı sıra gebelik boyunca tüm soğuk algınlığı ve enfeksiyonlardan kaçınılmalıdır.

İzmir riskli gebelik ile ilgili izmir kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul riskli gebelik ile ilgili istanbul kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara riskli gebelik ile ilgili ankara kadın doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here