Şaşılık Tedavisi ve Ameliyatı

0
806

Şaşılık Nedir?

Şaşılık, gözlerin paralel bakamamasıdır. Şaşılık sorunu dışardan gözüken bir sorun olduğu gibi aynı zamanda çift görme problemi yaratan bir sorundur. İnsanlar baktıkları noktayı tek görüntü görmelerinin sebebi gözlerin paralel bakabilmeleridir. Şaşılık probleminde gözler paralel bakmadığı için çift görme problemi yaşanır. Şaşılığın en büyük belirtisi gözlerde yaşanan kaymadır.

şaşılık nedir

Şaşılık Nasıl Teşhis Edilir?
Şaşılık Neden Olur?
Şaşılık Tedavisi
Şaşılık Çeşitleri
Şaşılık Ameliyatı Öncesi
Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Şaşılık Ameliyatı Sonrası

Şaşılık Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın gözlerinde yaşarma, baş ağrısı, çift görme ve bulanık görme gibi şikayetlerinden ötürü başvurduğu göz doktorunun göz muayenesi ile teşhisi konur. Çocuklarda şaşılık teşhisinin erken konulması büyük önem taşımaktadır bu yüzden çocukların dört yaşına gelmeden göz muayenesi olması gerekmektedir.

şaşılık teşhisi nasıl yapılır

Şaşılık Neden Olur?

Şaşılığın oluşması veya var olması tek bir sebebe bağlanmaz. Şaşılığın sebepleri;

 • Gebelikte yaşanan olaylar
 • Doğumda yaşanan olaylar
 • Bebeğin gelişim döneminde yaşadığı olaylar
 • Göz yaralanmaları
 • Down sendromu
 • Kalıtsal sebepler
 • Göz kaslarındaki anormallikler
 • Göz bozuk olmasına rağmen gözlük kullanılmaması
 • Bebeklik veya çocukluk çağında geçirilmiş ağır hastalıklar ve travmalar

Şaşılık Tedavisi

Şaşılık tedavisinde seçilecek yolun belirlenmesi için göz doktoruna muayene olunmalıdır. Tedavi yöntemini cinsiyet,

Şaşılık tedavisi hastanın Göz muayenesinde hastanın cinsiyeti, yaşı ve kaymanın tipine göre doktor uygun tedavi yöntemini belirler. Gözlükle sağlanan tedavilerde şaşılık kısmen veya tamamen düzeltilebilir. Yetişkinlerde şaşılık tedavisinde genellikle cerrahi işlem gerekmektedir.

Şaşılık ameliyatı tek başına bir çözüm olarak düşünülmemelidir. Şaşılık tedavisinde bir sürecin parçası olarak görülmelidir. Ameliyat yapılacak olan gözün tercihi genellikle çok kayan veya az gören göz şeklinde olmaktadır ancak bu doktora bağlı olarak hiç problem olmayan gözü de tercih edebilmektedir.

Şaşılık Çeşitleri 

Paralitik ve Restriktif Şaşılıklar: Doğum sırasında veya sonrasında gözün hareket sistemini kontrol eden kas ve sinir sistemindeki hasarlardan kaynaklanmaktadır.

Nonparalitik Şaşılıklar: Gözün hareket sistemini kontrol eden kas ve sinir sisteminde herhangi bir sorun bulunmamasına rağmen göz ile beyin arasındaki sinyal ve komutlarda sorun yaşandığından dolayı sistemin dengesi bozularak oluşan şaşılıktır. Nonparalitik şaşılıklar özellikle çocuklarda görülmektedir. Bir kısmı doğuştan bir kısmı sonradan oluşmaktadır.

Şaşılık Ameliyatı Öncesi

Şaşılık ameliyat öncesinde aç kalınması gerekmektedir. Ayrıca hastanın sürekli kullandığı ilaçları ve alerjisi var ise doktoruna belirtmesi gerekmektedir. Hiçbir göz ameliyatında göz küresi yerinden çıkarılmadığı gibi de şaşılık ameliyatında da böyle birşey söz konusu değildir.

Şaşılık Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastaya anestezi yapılması ile ameliyat başlar;

  • Gözün dış tabakası olan konjonktivaya kesi atılır.
  • Operasyon yapılacak olan kasa ulaşılır.
  • Zayıflatma veya güçlendirme işlemi yapılır.
  • Göze açılan kesi kapatılır.
  • Operasyon yapılan göz bandajlanır

şaşılık ameliyatı nasıl yapılır

Şaşılık Ameliyatı Sonrası

Ameliyatın sonrasında operasyon geçiren göz bir gece bandajda kalır. Sonraki gün bandaj açılarak pansuman yapılır. Gözlerin normal görünümüne kavuşması ortalama 6 hafta sürmektedir. 6 hafta içerisinde hekiminizin vereceği ilaçların yanında damlaları kullanmanız iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Ameliyat öncesinde kullanılan gözlük ameliyat sonrasında hekimin önerisine göre kullanılımına devam edilebilir.

Bu makale faydalı mıydı?
[yasr_visitor_votes size=”medium”]

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here