Ses Kaybı

0
149

Tanım

Ses kaybı, insanlarda ses çıkartamama anlamına gelir. (Afoni, kelime anlamı olarak sesin olmaması anlamına gelir) Ses çıkarma yetisinin geçici veya kalıcı olarak kaybedilmesi durumunu tarif eder. Ses kaybı, ses kısıklığının ilerlemiş hali olabilir veya ses kısıklığı olmaksızın meydana gelmiş olabilir. Ses kısıklığından daha ileri derecede bir sağlık sorunudur. Ses kaybının sebepleri arasında; yaralanmalar, aşırı alkol ve sigara kullanımı veya gırtlaktaki ses tellerini kontrol eden sinirin iki taraflı olarak zarar görmesi sayılabilir. Sinirlerin zarar görmesi cerrahi bir operasyon sırasında ya da bir tümörün oraya bası yapmasından kaynaklanabilir.

Belirtiler

Ses kaybının belirtileri arasında; konuşamama, ya da sesin fısıltı/hışıltı gibi çıkması, boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü (disfaji) bulunur. Ses kaybının birkaç günden uzun sürdüğü, kişinin sert, şişmiş lenf bezlerini kendisinin hissettiği, yutma güçlüğü olan, hemoptizi (öksürmekle kan gelmesi) varlığı olan, boğazda bir kitle hissettiği, şiddetli boğaz ağrısının ve açıklanamayan kilo kaybının bulunduğu durumlarda bir doktor ile görüşülmelidir. Eğer kişiler birden bire konuşma yetisini kaybettiyse ve nefes almakta problem yaşıyorsa bir acil servise başvurmalılardır.

Sebepler ve Risk Faktörleri

Konuşma sırasında, ses telleri soluk borusunun üzerinde bir araya gelir ve akciğerlerden gelen havanın etkisiyle titreşirler. Böylece ses oluşur. Eğer ses telleri bir araya gelemezse ses oluşamaz. Yani, ses tellerinin bir araya gelip titreşmesini engelleyen tüm yaralanmalar veya durumlar kişinin sesini kaybetmesine sebep olabilir. Ses kaybı aynı zamanda korkudan dolayı da olabilir. Trakeotomi sebebiyle afoni meydana gelebilir.

Ses kaybının bir diğer nedeni ise psikojenik afonidir. Bu durumlarda kişinin altta yatan psikolojik bir rahatsızlığı vardır. Kişi konuşmak istediği zaman ses tellerini kapatamaz ve ses çıkartamaz fakat öksürdüğünde ses tellerinin kapanabildiği görülür.

Psikojenik afoni terimi, altta yatan psikiyatrik bozukluklar sebebiyle meydana gelir. Kişiden konuşması istendiğinde ses tellerinde disfonksiyon (işlevsizlik) görülür, yan yana gelemezler. Ancak kişiden öksürmesi istendiğinde ses telleri bu işlevi yerine getirmek için yan yana gelirler. Yani psikojenik afonide sorun organik değil, fonksiyoneldir.

Tanı

Ses kaybının tanısında doktor kişiye belirtileri hakkında bir takım sorular sorar. Alanında uzman hekim, kişiyi muayene eder ve bazı testler isteyebilir. Doktor kişinin ses tellerini laringoskop adı verilen bir aletle görüntüler. Bu işlem, aynalar yardımıyla gırtlağın ve ses tellerinin görüntülenmesi ya da esnek bir kablo ile ses tellerinin görüntülenmesi şekline yapılabilir. Sesin fonksiyonunun değerlendirilmesi için diğer çeşitli testler de gerekli olabilir. Eğer hekim tarafından ses kaybının nörolojik ya da psikolojik bir sorundan kaynaklandığı kanısına varılırsa kişi, farklı bir uzmana yönlendirilebilir.

Tedavi

Ses kaybı, başa çıkması zor bir hastalık olabilmektedir. Kişiler sesi olmadan çaresiz hissedebilir ve yutma gibi basit işler bile acı verici hale gelebilir. Bu durum, kişilerde psikolojik problemler de yaratabilir. Ses kaybında, hastalığın şiddetine göre pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Tedavi seçenekleri arasında ses terapisi, danışmanlık ya da cerrahi tedavi yöntemleri gündeme gelebilir. Genellikle kişilere ses terapisine katılmaları ve sigara içmek, seslerini aşırı kullanmak gibi kötü alışkanlıklara son vermeleri önerilir. Profesyonel terapistler, kişinin ses tellerinin zorlanmasına sebep olabilecek davranışları kişiye izah etmeli ve kişinin bu tarz davranışlardan kaçınmasını önermelidirler.

Ses kaybını oluşturabilecek durumların önüne geçmek için; kişi sigara içiyor ise doktoru ile sigara bırakma yöntemleri hakkında konuşmalı, alkol kullanıyor ise alkol alımını azaltmalı veya bırakmalı, duman ve toksin maruziyetinden kaçınmalı, çok konuşma, bağırma, fısıldama gibi eylemleri azaltmalı veya bu eylemleri gerçekleştirmemelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here