Ses Kısıklığı

0
195

Tanım:

Ses kısıklığı konuşmaya çalışırken ses çıkarmanın güçleşmesine denir. Ses kısıklığında ses zayıf, kısık ya da boğuk, olabilir, sesin tonu da değişebilir. Ses kısıklığı genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının bir belirtisi olsa da sürekli devam ederse doktora danışmayı gerektirir. Ses kısıklığı çok şiddetli olduğunda ses fısıltı şekline dönüşür ve çok zor duyulabilir.

Sebepler ve Risk Faktörleri:

Ses kısıklığına genellikle ses tellerindeki bir problem sebep olur. Ses telleri boğazda gırtlağın (larinks) içinde yer alır. Ses telleri iltihaplandığında şişer ve bu da ses kısıklığına sebep olur. Ses kısıklığının en sık görülen sebebi soğuk algınlığı ya da sinüs enfeksiyonudur ve çoğunlukla iki haftada kendiliğinden geçer. Birkaç hafta içinde geçmeyen ses kısıklığının sebebi ise gırtlak kanseri olabilir.

Ses kısıklığının sebepleri arasında solunum yolları enfeksiyonları, cerrahi operasyonlar sonucu ses tellerinin ve kasların zarar görmesi,  alerjiler, kimyasallar, asit reflüsü, alkol ve sigara kullanımı ve sesin şarkı söylerken ya da bağırırken çok fazla kullanılması bulunur. Bazı durumlarda ses tellerinde kitleler oluşabilir ve ses tellerinin düzgün çalışmasını engelleyebilir, bu kitleler içi sıvı dolu kistler, papillom adı verilen siğil şeklindeki yapılar ya da nodül adı verilen nasırsı yapılar olabilir. Bazen de ses tellerini kontrol eden sinirleri etkileyen hastalıklar olabilir. Bu hastalıklar genellikle multipl skleroz, myastenia gravis, Parkinson hastalığı gibi nörolojik hastalıklardır. Tiroid hormonunun az çalışmasına, tiroid ya da akciğer kanserine, cinsiyet hormonlarına ve büyüme hormonlarına bağlı olarak da ses kısıklığı görülebilir.

Belirtiler:

Ses kısıklığında ses titrek, boğuk, kaba ya da çatallaşmış olabilmektedir. Bazen de ses fısıltı şekline gelmiştir. Sesin tonu da yükselmiş ya da alçalmış olabilir.

Ses kısıklığı; nefes alma ya da yutma güçlüğü ile birlikte görülüyorsa, küçük bir çocukta salya akmasıyla birlikte görülüyorsa, üç aydan küçük bir bebekte oluyorsa, çocukta bir haftadan, yetişkinlerde 2-3 haftadan uzun sürüyorsa bir doktora danışılmalıdır.

Tanı:

Ses kısıklığının neden kaynaklandığını belirlemek için bir takım testler yapılır.

Laringoskopi adı verilen yöntemle doktor boğazı görüntüler. Laringoskopide boğaz bir ayna yardımıyla görüntülenebileceği gibi fiberoptik bir görüntüleme cihazıyla doğrudan da görülebilir.

Laringeal elektromiyografi ya da EMG ile boğazdaki kasların elektriksel aktivitesi ölçülür. Boyundaki kaslara küçük bir iğne konulur ve bilgisayara sinyaller gönderilir. Bu sayede boğazdaki sinir kaynaklı problemler belirlenir.

Stroboskopi adı verilen yöntemle flaşlı bir ışık kaynağı ve bir video kamera ile ses tellerinin konuşma sırasındaki titreşimi görüntülenir.

Röntgen ve MR ile de boğazdaki kitleler ya da diğer dokulara bağlı problemler görülebilir.

Tedavi:

Hayat tarzı değişiklikleri belirtilerin azalmasını ya da kaybolmasını sağlayabilir. Bu değişiklikler ses kısıklığı geçene kadar sadece gerektiğinde konuşmak, hava yollarını nemli tutmak için su içmek, solunan havayı nemlendirmek için buhar makinası kullanılmak, ses tellerini zorlayacak fısıldama, bağırma, ağlama ve şarkı söyleme gibi eylemlerden kaçınmak, sigara içiliyorsa bırakmak ya da ses kısıklığı geçene kadar ara vermektir.

Ses kısıklığı reflüden ötürü ise mide asidini azaltıcı ilaçlar kullanmak; boğazda bir kas kasılması var ise botilinum toksin enjeksiyonu yaptırmak; konuşma terapisi ile konuşma davranışlarında değişiklikler sağlamak da diğer tedavi seçenekleri arasındadır. Eğer ses kısıklığı bir kitleye bağlı ise cerrahi tedavi uygulanabilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here