Ses Problemleri

0
168

TANIM

Ses problemleri genellikle konuşurken ağrı veya rahatsızlığın eşlik ettiği, sesin perde, düzey veya kalitesiyle ilgili anormallikleri ifade eden bir genel ifadedir.

Normal mekanizmada, soluk verildiğinde, hava yumuşak ve akıcı bir şekilde boğaz, açık olan ses telleri boyunca geçer ve ağız ile burundan dışarı çıkar. Konuşma esnasında, ses telleri hava aralarından geçerken kısmi olarak kapanır ve oluşan titreşmelerle kişinin kendine özgü sesi oluşur. Ses oluşumu; akciğerleri, ses telleri (gırtlak) ve ağzı içerisine alan kompleks mekanizmalar sonucu gerçekleşir. Bu yapılardan herhangi birindeki hasar, ses problemlerine yol açabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Sesin sağlıklı olmadığını gösteren belirti ve bulgular şunlardır:

-Rahatsız edici veya kısık ses

-Şarkı söyleme esnasında ince notaların kaybı

-Sesin aniden derinleşmesi

-Boğazda sık hissedilen tahriş olma, ağrı veya daralma hissi

-Konuşmanın zorlaşması

TANI

Ses problemlerinin tanısının konulmasında ilk önce tıbbi özgeçmiş alımı ve sonra fizik muayene yapılır. Nasıl bir ses bozukluğundan şikayet edildiği anlaşıldıktan sonra ağız muayenesinde akut bir iltihaplanmayı gösteren kızarıklıklar veya yapışkan mukus varlığı incelenir. Elle muayenede, organ varlığı/yokluğu ve doğru yerleşimlerin olup olmadığı kontrol edilir. Tümör şüphesi gözden geçirilir.

Bu aşamalardan sonra detaylı kulak burun boğaz testlerine geçilerek tanının konması sağlanır. Bu testler:

-Gırtlak endoskopisi ve endirekt gırtlak endoskopisi

-Ses perde ve yüksekliği için yapılan testler

-Ortalama hava akımını ve gırtlak verimliliğini ölçen aerodinamik testler

-Rakamsal değerlendirmeler yapmayı sağlayan akustik analiz testleri

-Ses kısıklığının derece ve kalitesini ölçmeye yönelik işitsel-algısal değerlendirme

ETYOLOJİ VE TİPLENDİRME

Temelde ses problemlerine yol açan oldukça fazla problem söz konudur ve bunların sebepleri yapısal, fizyolojik, nörolojik veya duygudurum ve davranışsal kaynaklı olabilir. Genel olarak ses problemlerine neden olan faktörler şunlardır:

-Üst solunum yolu enfeksiyonları

-İltihaplanma ve şişkinlikler

-Asit reflü

Sesin kötü ve/veya yanlış kullanılması

-Nodül, polip veya kistler gibi iyi huylu kitleler

-Nöromüsküler (sinir-kas kavşak ve bağlantılarını ilgilendiren), ses tellerinin felci, spazmı gibi durumlar

-Gırtlak kanseri

-Alışkanlıkla yapılan sık öksürme ve boğaz temizleme

Bu ve benzeri sebeplerle oluşabilecek ses problemleri genel olarak şu alt başlık ve tiplendirmeler içerisinde incelenmektedir:

-Püberfoniler

-Ses telleri iltihabı (kordit)

-Ses telleri kistleri

-Ses telleri paralizileri (felçleri)

-Reinke ödemi

-Spazmodik disfoni

-Yabancı aksan sendromu

-Bogart-Bacall sendromu

-Gırtlak papillomatozu

-Gırtlak iltihabı

TEDAVİ

Ses problemlerinden birinin tanısı alındığında ilk aşamada hastaya tavsiye edilen dinlenme, sıvı tedavisi ve ses terapisidir. Bu ses terapileriyle sesin daha verimli nasıl kullanılabileceği, boğazın nasıl kolay ve doğru temizlenebileceği işlenir.

Eğer alerjik bir durum ve bunun boğazda yarattığı fazla mukus söz konusu ise alerjinin sebebi araştırılır ve buna uygun tedavi uygulanır.

Bir diğer temel yaklaşım, sigaranın bıraktırılmasıdır. Temel ses problemi sigaradan kaynaklansın veya kaynaklanmasın sigara ses tellerini hasarlamaktadır.

Problemin kaynağına göre, sorunlar ilaç tedavisi yardımıyla da çözülebilmektedir. İltihaplanmalarda, reflüde, kan damarlanma artışının kesilmesinde ilaç tedavileri kullanılabilir ve bunlar ağızdan, ses tellerine enjeksiyon veya da cerrahi operasyonda yüzeysel olarak uygulanabilir.

Genel olarak yapılan tedavi işlemleri arasında en sık; lezyon uzaklaştırma, botoks enjeksiyonu, yağ veya kolajen enjeksiyonu ve tiroplasti operasyonları bulunmaktadır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here