Sezaryen Sonrası Normal Doğum

0
182

TANIM: Kişi önceki gebeliğinde sezaryen ile doğum yaptıktan sonra tekrar sezaryenle doğum yapabileceği gibi normal (vajinal) doğum da yapabilmektedir. Uygulamada sezaryen sonrası normal doğumlarda hastaların %60-%80 olasılığında başarılı bir normal doğum geçirmesi mümkündür. Her ne kadar sezaryen sonrası normal doğum bir seçenek olsa da, bazı durumlarda uygulanması riskli ve sakıncalı olabilir.

SEBEPLER: Kadınların sezaryen sonrası normal doğumu seçmesinde pek çok faktör etkilidir. İyileşme sürecinin daha kısa olması: Sezaryen sonrası tekrar sezaryen ile yapılan doğumda, vajinal doğuma oranla hastanede kalma süresi uzamaktadır. Doğum sürecine katılımın daha fazla olması: Bazı kadınlar normal doğum tecrübesini yaşamak, doğuma daha çok katılmak isteyebilmektedir. Bu sebeple sezaryen sonrası normal doğumu tercih edebilmektedir.

SONRAKİ GEBELİKLERE OLAN ETKİSİ: Kişilerin doğumdan sonra tekrar gebe kalmayı planladığı durumlarda bir kaç tane sezaryen operasyonu geçirmenin sonraki gebeliklere olabilecek etkisini önleme isteği de sezaryen sonrası normal doğumu tercih etmek için bir sebeptir.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUMDA BAŞARI ŞANSININ YÜKSEK OLMASI: Önceki sezaryen doğuma sebebiyet veren faktörlerin ortadan kalktığı, kişinin önceden başarılı vajinal doğum yapmış olduğu ve doğum ağrılarının tam doğum zamanında veya biraz öncesinde başlamış olduğu durumlarda sezaryen sonrası normal doğumda başarı şansı yüksektir. Kadınlar bu sebeple normal doğumu tercih edebilmektedir. Ancak eğer kişi önceden birden fazla sezaryen yaptırdıysa, bebek olağandışı bir büyüklükteyse veya doğum tarihi gelmiş ancak doğum hala gerçekleşmemişse sezaryen sonrası normal doğumda başarı şansı daha düşüktür ve bu sebeple tercih edilmemelidir. Aynı şekilde önceki sezaryende rahimde yırtık meydana gelmişse veya klasik kesik yani rahmin üst kısmına atılan düşey kesikle sezaryen yapılmışsa normal doğum tercih edilmemelidir.

RİSKLER: Doğum sırasında normal doğum girişimi başarısızlıkla sonuçlanabilir. Bu hallerde tekrar sezaryen ile doğum yapılır. Nadiren sezaryen sonrası normal doğum sırasında önceki sezaryenden kalan rahimdeki kesik açılabilir. Rahmin yırtıldığı bu durumda yapılan acil sezaryen ile yırtığın yol açabileceği hayati tehlike doğuran ağır kanama, enfeksiyon kapma ve bebekte beyin hasarının oluşması gibi durumlardan kaçınılır. Rahmin yırtıldığı bazı durumlarda kanamanın durdurulması için rahmin alınması söz konusu olabilir. Rahmi alınan kişi bir daha gebe kalamayacaktır.

HAZIRLIK: Sezaryen sonrası normal doğuma hazırlanırken öncelikle sezaryen sonrası normal doğumla ilgili olabildiğince çok bilgi edinmek gerekmektedir. Kişi aynı zamanda tercihen bir yakınıyla doğum dersleri alabilir. Aynı zamanda doktoru tıbbi geçmişiyle ilgili eksiksiz olarak bilgilendirmeli ve sezaryen sonrası normal doğumda ne ile karşılaşacağını, beklentilerinin nasıl olması gerektiğini öğrenmelidir. Tam teşekküllü bir hastanede, yeterli ekipman ve doktorlar eşliğinde sezaryen sonrası normal doğum yapılması için gerekli ayarlamalar yapılmalıdır. Aynı zamanda gebelik yakın bir şekilde izlenmelidir. Doğum kasılmalarını tetikleyen ilaçların kullanılması sezaryen sonrası normal doğumda rahmin yırtılma riskini doğuracak şiddetli kasılmalara sebep olabilir, bu yüzden doğum sancılarının kendiliğinden başlaması beklenmelidir. Doğum sırasında komplikasyonlar oluşabileceği için kişi her daim sezaryen ile doğuma kendini hazırlamalıdır.

SEZARYEN SONRASI NORMAL DOĞUM SÜRECİ: Sezaryen sonrası normal doğumda, gebelik süresince herhangi normal ve sağlıklı bir gebelik döneminde olduğu gibi, kişi sürekli kontrol edilecektir. Doğum başladığında ise vajinal doğumdaki tüm prosedürler uygulanacak ancak bebek ve anne adayı daha yakından izlenecektir. Şayet bir komplikasyon söz konusu olursa doktor, tekrar sezaryen ile doğumun yapılmasına karar verebilecektir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here