Silikon Meme Protezi

0
2204

Silikon Meme Protezi Nedir?

Silikon meme protezi, meme büyütme ameliyatında memeyi büyütmek için kullanılır. İçerisindeki boşlukta dolgu maddesi bulunurken dışı sert silikon kılıftan oluşmaktadır. Dışarısında bulunan sert silikon kılıf inert bir madde olduğundan dolayı vücut ile herhangi bir etkileşime giremez. Koyulduğu bölgede bulunan hücreler ve dokular silikonun çevresinde bir kapsül adı verilen yapı oluşturarak alanını sınırlar.

silikon meme protezi nedir

Silikon Meme Protezinin Ömrü
Silikon Meme Protezi Yapısı
Silikon Meme Protezinin Yerleşimi
Silikon Meme Protezi Fiyatları

Silikon Meme Protezinin Ömrü

Meme silikonunun ömrü ortalama insan ömrümden çok daha fazla olduğu için ömür boyu kullanımında herhangi bir problem yoktur. Değiştirilmesine çıkarılmasına gerek yoktur. Silikon meme protezlerinin bulunduğu bölgeye direkt olarak kesici veya delici bir cisim gelmediği sürece patlaması diye birşey söz konusu olamaz. Dışarısında bulunan kılıf oldukça dayanıklı olarak üretilmektedir.

Silikon meme protezlerinde daha sonra oluşan hasarlar genellikle cerrahın ameliyat sırasında farketmeden verdiği hasarlardan ve üretimde yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır.

silikon meme protezinin ömrü

Silikon Meme Protezi Yapısı

Silikon meme protezinin inert ismi verilen maddeden oluşan kılıf yapısı düz yada pürüzlü olabilmektedir. İçerisinde bulunan jel ise kollodi jel veya izotonik serum (tuzlu su)dan oluşmaktadır. Yuvarlak bir şekli olmasının yanında damla ve asimetrik şekilleri de mevcuttur. Kolloid jel adı verilen madde meme yapısına en yakın tiptir. Kılıfta herhangi bir delinme olması durumunda içeride bulunan jel dışarı akamaz.

Ameliyat olduktan bir süre sonra çalkalanma sesi duyuyor veya hissediyorsanız bunun sebebi genellikle izotonik serum dolgulu protezlerin içerisine tuzlu suyun koyulma kısmı olan port ismindeki kısımların kaçak yapmasıdır. Bu tür durumlarda büyümüş olan memenizde küçülme yaşanabilmektedir. Ancak izotonik serum artık kullanılan bir meme silikon protezi değildir. Günümüzde genellikle koloid silikon dolgulu meme protezi kullanılmaktadır.

Silikon meme protezlerinin kanser yaptığında dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştır. Ancak silikon meme protezlerinin üretim yeri olan Amerika’da bu tür ürünler FDA’dan Türkiye’de Sağlık Bakanlığı onayından geçmektedir yani böyle birşey söz konusu değildir.

silikon meme protezi yapısı

Silikon Meme Protezinin Yerleşimi

Silikon meme protezi hastaya üç farklı yerden konulabilir. Meme başı halkasının kenarından, koltuk altından ve meme altı çizgisinden açılan kesilerden konulmaktadır. Kolloid silikon dolgulu protezin yerleştirilebilmesi için 4-5 cm.lik bir kesi gerekirken izotonik dolgulu protezin yerleştirilmesi için 2-3 cm.lik kesi yeterli olmaktadır.

Kesi açıldıktan sonra meme bezi altı veya göğüs kasının altına yerleştirilmektedir. Meme bezinin altına koyulabilmesi için meme başı yuvarlağından veya memenin altından açılacak olan kesi ile yerleştirilirken göğüs kasının altına koyulabilmesi için koltuk altından açılacak olan kesi kullanılmaktadır. Kesi kapatılarak silikon meme protezi yerleştirilmiş olur.

silikon meme protezi yerleşimi

Silikon Meme Protezi Fiyatları

Silikon meme protezlerinin fiyatlarını meme büyütme ameliyatını yapan plastik estetik cerrahlarından muayenede öğrenebilirsiniz. Silikon meme protezinin hangi maddeden oluştuğu fiyatı etkileyen bir unsurdur. Silikon meme protezinin fiyatını öğrenebilmek için çevrenizde bulunan plastik ve estetik cerrahlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”medium”]

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here