Sınav Kaygısı

0
132

TANIM: Sınav kaygısı, sınav öncesi ve sonrası yaşanılan  aşırı anksiyete, stres ve rahatsızlığın görüldüğü fizyolojik bir durumdur. Yaşanılan bu anksiyete öğrenme ve performansı negatif etkileyen bariyer oluşturmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda yüksek stres düzeyinin düşük akademik başarı üzerine direk etkisi olduğu gösterilmiştir. Aşırı stres yaşayan öğrencilerin daha az stres altındaki öğrencilere göre %12 daha düşük puan aldığı görülmüştür.

BELİRTİ VE BULGULARI: Anksiyete, insanı herhangi bir tehdite karşı koruyan bir mekanizmadır. Sınav kaygısı bulguları hafiften ağıra kadar olan bir ciddiyet aralığında incelenir. Orta düzey stres yaşayn öğrenciler  gene de başarılı olabilmektedir. Ağır anksiyeteye sahip kişiler ise genellikle panik ataklar yaşarlar. Genel olarak görülen semptomlar; baş ağrısı, mide sorunları, korku hissiyatı, nefes darlığı, terleme, ağlama, fikir uçuşmalarıdır. Heyecanlanma sırasında vücut adrenalin salgılar. Sınav kaygısı durumunda görülen nefes darlığı, terleme, taşikardi gibi bulgulardan sorumludur. Uyanıklık ve herhangi bir tehdite karşı tetikteliği sağladığından  adrenalin faydalı bir hormondur. Bazı insanlarda stres o kadar yüksek düzeye çıkar ki başa çıkmak ve sınava odaklanmak çok zor hale gelir.Sınav kaygısı aşağıdaki bölümlerden oluşmaktadır:

I. Fizyolojik Aşırı Uyarılmışlık: Duygusallık olarak da geçer. Baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, ishal, aşırı terleme, nefes darlığı, bayılacak gibi olma, ağız kuruması gibi somatik belirtiler olur. Sınav kaygısı aşırı hal alırsa panik ataklara neden olacak kadar ilerleyebilir.

II. Endişe ve Korku: Kendini yetersiz hissetmek, başaramama kaygısı, kendi kendini olumsuz yönde etkileyecek düşüncelere inandırmak gibi bilişsel bozukluklardır.

III. Bilişsel/Davranış: Konsantrasyon eksikliği, kafa karışlığı, bir anda her şeyin unutulduğu durumdur. Konsantrasyon bozukluğu sınav başarısını olumsuz etkileyen etmenlerden biridir. Yeteri kadar çalıştığını iddia eden kişiler sınav sırasında her şeyi unuttuklarından bahsetmektedirler.

IV. Duygusal: Depresyon, kızgınlık, umutsuzluk hissayatının görüldüğü durumdur.

NEDENLERİ: Araştırmalara göre sınav kaygısının en büyük hazırlayıcı etkenlerinden birisi aile baskısıdır. Diğer nedenler ise kişinin başarısızlık kaygısı, daha önceki sınavlardaki başarısızlık öyküsü olarak sayılabilir. Sınav kaygısı görülen aile bireylerinin bir kaçında da aynı kaygının olduğunun görülmesi sınav kaygısının genetik bir kompenentinin varlığını göstermektedir.

TANI: DSM-IV sınıflamasının sosyal fobi alt kategorisine göre yapılmaktadır. Bireyin aşağıdaki dört faktöre sahip olması gerekmektedir.

– Korku yaşanabilecek sosyal ortamda ya da performans sırasında orta düzeyde bir kaygı duymak

– Sosyal ya da performansın sergilenmesi durumlarından olabildiğince uzak durmak gerektiğinde ise aşırı korku yaşamak

– Korku duyulan durumlarda normal aktivitelerin yapılmasında bozukluk yaşanması

– En az 6 aydır semptomların görülmesi

Sınav kaygısıyla ilişkili diğer faktörler ise:

-Obsesif-Kompulsif Bozukluk

– Gerçekçi olmayan beklentiler, Mükemmelliyetçilik

– Öz eleştiri

– Özgüven eksikliği, Motivasyon düşüklüğü

– Yetersiz çalışma ve sınav becerisi

– Dengesiz beslenme, yetersiz uyku ve hareket alışkanlığı

TEDAVİ: Medikal tedavi kaygıyı tamamen ortadan kaldırmasa da durumun kontrol altında tutulmasını sağlar.

– Beta blokerler: Propanolol anksiyetenin fiziksel bulgularını düzeltir. Kalp hızını düşürür, terlemeyi azaltır.

– Benzodiazepinler: Sınav kaygısında en sık kullanılan ilaç grubudur. Sınavdan yarım saat önce alınmalıdır. Uyku getirme, hafıza ve düşüncede yavaşlama gibi yan etkileri olabilir.

– Anti depresanlar: Genel olarak depresyonda kullanılır ki depresyon sınav kaygısına eşlik edebilir.Bu durumlarda yararlıdır. Ajitasyon ve intihar düşünceleri gibi yan etkilere neden olabilirler. Sınavdan önce değil rutin kullanım gereklidir.

– Psikoterapi: Bilişsel Davranışsal Terapi sınav kaygısını azaltmakta çok etkilidir. Genelde iki hafta kadar süren küçük gruplarla yapılan hastanın korkusunun, negatif düşüncelerinin azaltılmasına yardımcı olan bir tekniktir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here