Sinüs Hastalıkları

0
172

SİNÜS FONKSİYONLARI VE ANATOMİSİ

Sinüsler, burun çevresinde yerleşmiş, kafatası tabanına kadar uzanan, kemik ve üzeri mukusla bir zarla çevrelenmiş içi boş anatomik bölgelerdir. Başta, birkaç sinüs bölgesi vardır ve bunlar iki adet maksiler (yanak), iki frontal, bir sfenoid ve de etmoid sinüslerdir. Sinüslerin tam olarak görevleri kesin şekilde açıklanmamışsa da, burna alınan havayı ısıttıkları, süzdükleri ve nemlendirdikleri kabul edilmektedir. Buna ek olarak, bu yapılar kafatasının ağırlığını azaltmada, bir travmadan kaynaklı gelişebilecek beyin hasarını oluşacak travma enerjisinin absorbe etmede ve konuşma seslerinin algılanmasında rezonans özelliği oluşturarak fonksiyon görmektedir. Sinüs yüzeyi (mukozası) milyonlarca silli (tüylü) hücreden oluşur ve bunlar yabancı cisimciklerin burun yoluyla uzaklaşmasını sağlayacak şekilde sil hareketi yaparlar. Eğer mukoza şişer ve mukus birikimi olursa bu virüs, bakteri veya mantar gibi enfeksiyon etkenlerinin buraya yerleşmesine neden olur ve sinüs iltihaplanması (sinüzit) gelişir.

Enfeksiyon hastalıkları dışında sinüsleri hastalandıran pek çok sebep vardır.

BULGU, BELİRTİLER VE GENEL ÖZELLİKLER

Sinüs iltihapları tek başına tanı konmaları zor bir gruptur ve sıklıkla alerjik veya enfeksiyöz rinit gibi tek başına burnu ilgilendiren veya da migren gibi baş ağrılarıyla beliren iltihaplanmalar ile karışır. En sık görülen sinüs hastalığı olan sinüzitin yüzde ağrı, burun tıkanıklığı, kalın kıvamlı, pürülan burun akıntısı, tat ve koku duyusunun bozulması gibi büyük ve bunlara ek baş ağrısı, diş ağrısı, ağız kokusu, kulakta basınç hissi ve öksürük gibi küçük kriterleri söz konusudur.

Sinüs hastalıkları tek bir hastalığı değil pek çok sağlık durumunu ifade eder. Enfeksiyöz veya iltihaplanmalı sinüs hastalıkları akut veya kronik olarak ikiye ayrılabilir. Akut sinüzit, sinüzitin en yaygın formudur. Kronik sinüzit, daha yapısal ve kronik iltihaplanmalı bir problemdir ve yılın büyük çoğunluğunda hastalar belirti ve bulgulardan şikayetçilerdir.

Mantar enfeksiyonları ile ilgili de bazı sinüs hastalıkları mevcuttur. Özellikle hastanın bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda bu etkenler sinüslerde kolaylıkla hastalık oluşturabilirler. Mantarların oluşturduğu hastalık tablosu basit mantar topu enfeksiyonlarından hayatı tehdit edebilecek sistemsel komplikasyonlara kadar uzanabilir.

Tıkanıklık yaratan bir başka sinüs hastalık tablosu da poliplerdir. Bunlar genellikle alerji ve iltihaplanma kaynaklı oluşumlar olup burnu doldurabilir ve sinüsleri tıkayabilir. Genellikle astım ve aspirin hassasiyetine bağlı gelişirler.

Sinüs tümörleri, nispeten nadir fakat ciddi sonuçları olabilen bir diğer hastalık grubudur. İyi huylu ve düşük dereceliden, kötü huylu ve metastaz yapabilenlerine kadar sinüs tümörleri mevcuttur. Sinüs tümörleri, sinüzitle benzer belirti ve bulgular verseler de, tedavileri çok daha zor ve farklı olabilmektedir. Burun içi endoskopi, bilgisayarlı tomografi ve MRI ile tanıları konabilir.

TEMEL TEDAVİ YAKLAŞIMLARI

Akut sinüzit genellikle antibiyotik ve iltihaplanma çözücü ajanların kullanılması ile tedavi edilir. Bu tarz bir enfeksiyon sıklıkla bir veya iki hafta içerisinde çözülmektedir ve cerrahi operasyon gerektirmez.

Kronik sinüzit hastaları ise uzun süreli antibiyotik tedavisi almak durumundadırlar ve tedavileri burun veya ağız yolu ile verilen steroidlerle desteklenebilir. Bu tedavilere cevap vermeyen olgularda endoskopik sinüs cerrahisine başvurmak gerekebilir.

Burun ve sinüs polipleri genellikle ağızdan alınan steroidlere karşı duyarlıdır. Bazı durumlarda endoskopik cerrahi ile poliplerin çıkartılması gerekebilir.

Sinüs tümörlerinin tedavisi ise sadece tümörün çıkartılmasından yüzdeki pek çok yapının alınmasını gerektiren durumlara kadar değişkenlik gösterebilmektedir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here