Şizoaffektif Bozukluk

0
84

TANIM

Şizoaffektif bozukluk, bir kişinin halüsinasyonlar veya sanrılar gibi şizofrenik belirtileri, mania veya depresyon gibi ruh hali bozukluk belirtileri ile birlikte yaşadığı bir durumdur. Şizoaffektif bozukluk, diğer akıl hastalıklarında da olduğu gibi, iyi anlaşılan ve iyi açıklanabilen bir hastalık değildir. Bunun temel nedeni de şizofrenik ve duygu durum bozukluklarının bu bozuklukta bir arada ve her hastada farklı kombinasyonlar gösterebilecek şekilde bulunabilmesidir. Tedavi edilmeyen şizoaffektif bozukluğu olan kimseler, yalnız bir hayat sürebilir ve bir iş veya eğitim hayatına bağlı kalamayabilirler. Ailelerine çok bağımlı hale gelebilir veya bakım evleri gibi yaşamsal destek verilen yerlerde yaşamak durumunda kalabilirler. Tedavi, belirtilerin tedavi edilip, bu bozukluğu taşıyan bireylerin yaşam kalitelerinin yükselmesini sağlayabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Bozukluğun şizofrenik belirti ve bulguları şunlar olabilir:

-Gerçekte olmayan sesler duymak, bir nesneyi hissetmek, tatmak, görmek veya koklamak gibi halüsinasyonlar

-Gerçekle alakası olmayan sanrılar. Bu sanrılar paranoyak/takip edilme şeklinde, dini, cinsel, göz alıcı, kıskanç, somatik veya karma tipte olabilir.

-Organize olmayan konuşmalar

-İleri derecede organizasyonu bozuk veya katatonik davranışlar

-Konuşmada, duygusal ifadede veya harekette azalma gibi negatif belirtiler

-Şizofrenide olduğu gibi, şizoaffektif bozuklukta da hafızada, dikkat düzeyinde, soyut düşüncede ve planlamada zayıflama söz konusudur. Fakat şizoaffektif kişiler şizofrenlere göre daha iyi bilişsel fonksiyonlara sahip olma eğilimindedirler. Beyin yapısı olarak şizoaffektif bozukluğu olan kişiler, özellikle beyindeki belli alanlarda belirgin olmak üzere, genel popülasyona göre daha düşük hacimli beyne sahiptirler.

TANI

Şizoaffektif belirtileri gösteren bir kişinin tanısını koymak için ilk adım tam bir tıbbi özgeçmiş hikayesi alıp, fizik muayene yapmaktır. Tanı için herhangi bir laboratuar testi yoksa da, belirtilerin altında herhangi bir fizyolojik hastalığın olup olmadığını anlamak için ihtiyaç duyulan kan testleri veya görüntüleme yöntemlerine başvurulabilir. Eğer böyle altta yatan bir organik şikayet yoksa şikayetlerin psikiyatra yönlendirilmesi uygun olur. Psikiyatr, psikotik bir bozukluğun değerlendirme ölçütlerine uygun olarak hazırlanmış bir görüşme ile hastalığın bulgularını yakalamaya çalışır. Şizoaffektif bozukluğun tanısı, kişinin manik veya major depresif veya ikisinin bir karması şeklinde bölünmüş hastalık periyotları varsa ayrıca şizofreninin de özelliklerini taşıyorsa konulabilir. Buna ek olarak, hastalığın tanısını koyabilmek için, kişi en az iki haftalık süre boyunca duygudurum belirtileri olmadan psikoz belirtilerini göstermiş olmalıdır.

ETYOLOJİ

Şizoaffektif bozukluğun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Sebeplerin bir kombinasyonu şeklinde hastalığın ortaya çıktığı düşünülmektedir.

-Genetik: Bozukluk ailelerde sık görülmektedir.

-Beyin kimyasalları ve yapısı: Bu konuda henüz ortaya konmuş net bir bilgi olmasa da hastalığın nörokimyasallarla doğrudan ilişkili olduğu düşünülmektedir.

-Stres: Ayrılık, işten çıkarılma, bir yakının kaybedilmesi gibi ciddi psikolojik travmalar hastalığı tetikleyebilir.

-Uyuşturucu kullanımı: LSD gibi psikoaktiflerin hastalık gelişmesinde katkısı olabilir.

TEDAVİ

Şizoaffektif bozukluğun temel tedavisi ilaç kullanımıdır. Buna destek olarak verilen uzun süreli psikolojik ve sosyal desteklerle, daha da iyi sonuçlar alınmaktadır. Kullanılacak ilaçlar, depresif veya manik tipin baskınlığına göre değişir. Depresif tip baskınsa, antidepresan ve antipsikotikler, manik tipse duygudurum sabitleyiciler ve antipsikotikler tercih edilir. Ciddi ataklarda kişinin gönüllü veya gönülsüz hastane bakımı alması gerekebilir.

Kaynaklar

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/schizoaffective-disorder/basics/definition/con-20029221

https://www.nami.org/Learn-More/Mental-Health-Conditions/Schizoaffective-Disorder

https://en.wikipedia.org/wiki/Schizoaffective_disorder#Treatment

http://www.webmd.com/schizophrenia/guide/mental-health-schizoaffective-disorder?page=2#4

http://www.medicinenet.com/schizoaffective_disorder/page2.htm#what_are_schizoaffective_disorder_symptoms_and_signs

http://emedicine.medscape.com/article/294763-overview

İzmir Şizoaffektif Bozukluk ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Şizoaffektif Bozukluk ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Şizoaffektif Bozukluk ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here