Smear Testi

0
204

TANIM: Pap smear testi kadının serviks (rahim ağzı) ya da vajinasından alınan hücre örneği ile yapılan bir testtir. Hücrelerde değişim olup olmadığının gözden geçirilmesi ve kanser olan, ya da olabilecek hücrelerin saptanmasını amaçlamaktadır. Pap smear testi rutin uygulanan ülkelerde serviks kanseri oranı dramatik bir şekilde azalmıştır. Bu yöntem ile kanserleşmenin erken fark edilmesi, kanserin ilerlemeden durdurulmasına olanak vermektedir. Pap smear testinin rutin yapılmaya başlanma yaşı 21’dir. 21-65 yaşları arasında her kadına üç yılda bir rutin pap smear testi önerilmektedir. Cinsel aktif kadınların ise her sene jinekolojik muayenelerini yaptırmaları önerilir. Pap smear testi yaygın olarak human papilloma virüs (HPV)’nin yol açtığı rahim ağzı kanserini saptamak için kullanılsa da farklı anormal durumları da saptar.

TESTTEN ÖNCE HAZIRLANMA: Pap smear testi yapılmadan 48 saat önce kişi vajinal duş yapmamalı, cinsel ilişkide bulunmamalı ve vajinal kremler, jeller kullanmamalıdır. Bu gibi durumlar halinde test yanlış sonuç verebilir.

TESTİN YAPILIŞI: Pap smear testi jinekolojik muayeneniz sırasında kadın doğum uzmanınız tarafından yapılır. Hekim spekulum adı verilen bir alet ile vajinanızı açıp döl yolu ve rahim ağzınızı görmeye çalışır. Görsel incelemenin ardından kulak çubuğuna benzer bir fırça rahim ağzınıza hafifçe sürülerek örnek hücre alınır. Alınan hücreler özel bir solüsyonda saklanır ve laboratuara test için gönderilir. Test sonuçlarınız 1-3 hafta arasında çıkar ve hastaneniz tarafından size ulaşılır.

TESTİ YORUMLAMA: Normal bir test sonucu pap smear örneğinizdeki hücrelerin tamamen sağlıklı olduğunu gösterir. Anormal bir test sonucu ise hücrelerinizde beklenmeyen yapısal veya genetik bir değişiklik görüldüğü anlamına gelir fakat bu değişiklik her zaman kanser olmak zorunda değildir. Çeşitli enfeksiyonlar ya da teste hazırlanma kısmında açıklanan durumlar da anormal test sonuçlarına yol açabilir. Anormal bir test sonucu gelmesi halinde doktorunuz testi doğrulamak için tekrar edebilir ya da farklı testler uygulayabilir, kolposkopi ile tekrar sizi muayene etmek isteyebilir. Kolposkopi muayenesi de pap smear alınırken olduğu gibi spekulum eşliğinde yapılır. Hekim büyüteçe benzer bu alet ile vajina duvarlarınıza ve rahim ağzı girişini inceler, gereken durumlarda biyopsi almak isteyebilir.

TEST SONRASI: Pap smear testlerinizin arasında anormal vajinal akıntı, anormal kanama gibi durumlar olduğunda doktorunuza başvurmanız önerilir. Bu durumlar rahim ağzı kanserinde sıkça görülmesine rağmen çok spesifik de olmayabilirler. Vajinada ağrı genellikle kanser şüphesi uyandırmaz fakat doktorunuzla görüşmeniz faydalı olabilir.

KİMLER TEST OLMALI: Cinsel aktif her kadının üç yılda bir pap smear testi yaptırması önerilir. HPV aşısı olan kadınların da pap smear testi yaptırması önerilir çünkü HPV aşısı yapılmadan önceki cinsel aktivitelerden bulaşmış olabilecek virüsten korumaz. Histerektomi (rahmin cerrahi olarak alınması) olmuş kadınlar da eğer halen bir rahim ağızları yerinde duruyor ise, histerektomiye bir kanser neden olmuş ise veya daha önce pap smear testlerinde anormal bir sonuç ile karşılaşılmış ise pap smear testi olmalıdırlar. Hamile kadınlar tercihen hamileliğin ilk üç ayında pap smear testi yaptırmalıdırlar fakat yine de kadın doğum doktorları ile görüşmeli, fikir almalıdırlar.

HPV AŞISI: Human papilloma virüs (HPV) kadınlarda daha çok enfeksiyona yol açmakla beraber erkeklerde de bulunabilir. Genital organlarınızda siğile benzer oluşumlara neden olur. Fark edilmemiş veya ihmal edilmiş bir HPV enfeksiyonu rahim ağzı kanserine yol açabilir. Rutin yapılan pap smear testleri rahim ağzı kanserinden korumakla beraber herhangi bir HPV enfeksiyonunu da ele verir. HPV aşısı yaptırmak isteyen kadınlar kadın doğum uzmanlarıyla görüşmeli, doktorun uygun gördüğü kapsamda üç aşamalı aşılarını yaptırmalıdır.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here