Somatizasyon Bozukluğu

  0
  109

  Somatizasyon bozukluğu tekrarlayıcı, çoklu ciddi somatik (fiziksel) semptomların şikayeti ile karakterize mental bir hastalıktır. Somatoform bozukluklar içinde en sık görülen hastalıktır. DSM-5’ in en son versiyonunda farklılaşmamış somatoform bozukluk ile birleştirilerek somatik semptom bozukluğu adını almıştır. Genelde 30 yaşından önce başlar. Kadınlarda erkeklerden daha çok görülür.

  Kişinin ağrı, yorgunluk gibi fiziksel semptomlar hakkında çok ciddi bir anksiyetesi vardır. Kişinin bu fiziksel semptomlar hakkında çok derin düşünceleri, hisleri ve davranışları vardır. Bu semptomlar yalancı değildir; ağrı veya diğer bir fiziksel semptom gerçekte vardır. Herhangi bir sağlık probleminden kaynaklanıyor olabilir. Bu hastalıktaki problem, bu semptomlar hakkındaki ekstrem tepkiler ve davranışlardır yani ortada tıbbi bir durum olsa bile semptomlar abartılmaktadır. Bir ilaç veya madde kullanımı ile ilişkili değildir. Bu semptomlar kişinin kendi iradesiyle yani amaçlı olarak ortaya çıkarılmamaktadır. Somatizasyon bozukluğuna sahip birçok kişinin aynı zamanda anksiyete bozukluğu da vardır ve depresif mod eşlik eder.

  Özetlemek gerekirse; tipik olarak 30 yaşından genç bir kişide yıllar boyunca gereksiz medikal tedavilere sebep olmuş ve/veya kişide işlevsellik kaybı oluşturmuş fiziksel şikayetler bütünüdür. Tanı için aşağıdaki kriterler gereklidir:

  • 4 farklı ağrı bölgesi (baş, karın, sırt, eklemler, ekstremiteler, göğüs, rektum v.b.) veya ağrılı fonksiyonlar (menstruasyon, cinsel ilişki, idrar yapma v.b.)
  • Ağrı dışında 2 gastrointestinal semptom (bulantı, kusma, bazı yiyeceklere karşı intolerans v.b.)
  • Ağrı dışında 1 cinsellik veya üreme sistemiyle ilgili semptom (ereksiyon disfonksiyonu, düzensiz adet kanamaları, aşırı adet kanaması v.b.)
  • 1 psödonörolojik semptom (denge kaybı, paraliz, afoni, idrar tutma v.b.)

  Ortaya çıkma sebebi tam olarak bilinmemektedir. Olumsuz bir bakış açısına veya karaktere sahip olmak, ağrı ve diğer duyulara karşı hem fiziksel hem de duygusal olarak daha hassas olmak, yetiştirilme tarzı, fiziksel veya cinsel istismara maruz kalmış olmak ve genetik birtakım faktörler etkili olabilir.

  Hastanın semptomları 6 ay veya daha fazla süreden beri devam ediyor olmalıdır. Bu kişide;

  • Semptomlar ile ilgili aşırı anksiyete,
  • Hafif semptomların çok ciddi hastalıkların habercisi olduğunu düşünme,
  • Birçok test için doktora gitme ama test sonuçlarına inanmama,
  • Doktorun semptomları ciddiye almadığını düşünme veya problemi çözmede başarılı olmadığına inanma,
  • Sağlık sorunlarıyla ilgili aşırı zaman ve enerji tüketme,
  • Semptomlarla ilgili çok düşünmekten konsantrasyon problemleri yaşama gibi durumlarla karşılaşılabilir.

  Detaylı bir fizik muayene yapılır. Semptomlara sebep olabilecek fiziksel bir neden aranır. Bulunan semptomlara göre bazı testler yapılır. Tedavide amaç semptomları kontrol altına almak ve kişinin işlevselliğini geri getirerek hayatını yaşayabilmesini sağlamaktır. Birden çok doktora gitmeyerek gereksiz testlerden uzak durulmalıdır. Kişi doktoruna güvenmelidir. Düzenli aralıklarla görüşerek semptomların gidişatı ve kişinin bu semptomlarla nasıl baş ettiği hakkında konuşulmalıdır. Bir terapisti de görmeniz gerekebilir. Terapistiniz ağrınızı ve diğer semptomları azaltmak konusunda size yardımcı olacaktır. Semptomlara bu kadar konsantre olmanıza engel olmak, stres ve anksiyetenizi azaltmak, semptomlarla başa çıkmak, hayattaki işlevselliği arttırmak, daha sosyal ve aktif olmak konularında destek olacaktır. Gerekirse antidepresanlar kullanılabilir.

  SSD kronik bir hastalıktır. Tedavi planına sadık kalmak ve doktorlarla birlik içinde olmak çok önemlidir.

  Eğer fiziksel semptomlarınız hakkında işlevselliğinizi etkileyecek düzeyde aşırı bir endişeniz varsa, anksiyete ve depresyon semptomları söz konusuysa mutlaka yardım almalısınız.

  İzmir somatizasyon bozukluğu ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  İstanbul somatizasyon bozukluğu ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
  Ankara somatizasyon bozukluğu ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here