Suda Doğum

0
243

TANIM: Suda doğum, doğumun tamamının ya da yarısının ılık su ile dolu bir küvette geçmesi demektir. Suda doğum kadının doğum acısını azaltır, anestezi ihtiyacını ortadan kaldırır ve doğumu hızlandırır. Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji  Koleji, suda doğumun, doğumun ilk aşamalarında yararı olduğunu fakat bebeği suyun altında doğurmanın, yani son aşamaların suyun altında geçmesinin deneysel bir durum olduğunu ve komplikasyonlar doğurabileceğini savunmaktadır. İlk aşamalardan kasıt kasılmaların başlamasından rahim ağzının tamamen açılmasına kadar geçen süredir. Ilık su annenin doğum ağrılarını hafifletir ve yatakta olduğundan daha kolay hareket etmesini sağlar. Aynı zamanda vajinanın yaralanmalarını azalttığı ve rahmin kanlanmasına da yardımcı olduğu söylenmektedir. Ne var ki rahim ağzı tamamen açıldıktan sonra suda doğumun rahatlatıcı işlevi sona erer.

NASIL YAPILIR: Doğum başladıktan sonra ılık su doğum havuzları ya da küvetlerinde, su steril olmak şartıyla anne yerleşir. Kasılmalar ve kramplar ılık su altında daha hafifler. Bu noktada normal doğumdan farklı bir şey yoktur, anne ağrılarını çeker ve rahim ağzının yeteri kadar genişlemesini bekler. Doğum küvetindeyken annenin suyunun gelmesi suyun temizliğini bozmaz çünkü anneden gelen amniyon sıvısı sterildir. Uzmanlar doğumun ilk aşaması denilen rahim ağzının tam genişlemesine kadar suyun altında olmanın faydalarının olabileceğini söylemektedir fakat doğumun ikinci aşamasına bebek vajinal kanala girip dışarı çıkmaya başladığında doğumun su dışında devam etmesi önerilir. Eğer doğumda yanlış giden bir şey olursa, bebek ters gelirse acil yardım gerekir ve su dışında doğum bu noktada daha faydalı olur.

RİSKLER: Suda doğum annenin ağrılarını azaltır fakat bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Suda doğum sırasında anne ve bebeğin enfeksiyon kapma riski vardır. Bebek sudan çıkarılmadan önce anne ve bebek arasındaki kordon bağı kopabilir. Bebeğin vücut ısısı suya göre çok az ya da çok fazla olabilir. Bebek sudan çıkarılmadan nefes almaya çalışabilir ve akciğerlerine sıvı kaçabilir. Bebek sudan çıkarılamadan nefessiz kalabilir ve kriz geçirebilir. Risk faktörü olmayan fakat suda doğumun önerilmediği durumlar da vardır. Bunlar:

-Anne yaşı 17’den küçük, 35’ten büyük ise

-Annede yakından izlem gerektiren pre-eklampsi veya diyabet var ise

-Çoğul gebelik var ise: ikiz, üçüz gibi

-Bebek ters geliyor ise: normalde bebek anne karnında kafası aşağıda kalacak şekilde durur ve doğumda anneden kafasıyla çıkar. Eğer bebek omzu, poposu ya da ayağıyla geliyorsa zor bir doğum olacağından suda doğum önerilmez.

-Bebek erken doğum ile geliyorsa

-Bebek fazla kilolu ya da büyükse

-Devamlı monitorizasyon gerekiyorsa: monitorizasyon suda doğumda yapılamayabilir.

-Annede enfeksiyon varsa: HIV gibi

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER: Suda doğum işleminin başarılı geçmesi için suyun temizliğine çok dikkat edilmelidir. En azından bir ebe fakat ideal olarak bir kadın doğum doktoru tarafından doğum izlenmelidir. Herhangi bir olası enfeksiyon riskine karşın enfeksiyon kontrol önlemleri alınmalıdır. Rahim ağzı tam açılıp doğumun su dışına taşınması gerektiğinde hızlı davranacak bir ekip ve plan olmalıdır. Doğum sırasında dehidrasyonu önlemek amacıyla su içilmelidir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here