Takıntı

0
228

TANIM: Takıntı, kişi kendini her ne kadar düşünmekten alıkoymak istese de belli bir konu üzerine aşırı odaklanmanın yaşandığı durumdur. Çoğu insanda anksiyete bozukluğu olmadan da bu tip düşünceler olabilmektedir. Örneğin lisedeki ilk aşkınız;  ondan başka bir şey düşünemediğiniz, adeta bir takıntı haline getirilen etkileşim. Ne zaman ki bu takıntılar kişiyi negatife ya da anksiyete ya da strese sokar o zaman o kişi için anksiyete bozukluğuna sahip denilir.

TAKINTININ GÖRÜLDÜĞÜ DURUMLAR:

I. Obsesif-Kompulsif Bozukluk: Takıntılar OKB tanısı koymak için gereklidir. Bu takıntılar şiddet içerikli, cinsel ya da korkuya yönelik olabilir. Düşünce genelde duruma göre değişir ancak bir kez düşünülmeye görsün kişi kendini o konu hakkında düşünmekten alıkoyamaz. Bazı obsesif düşünceler;

– Hastalanma korkusu

– Bir yabancı ya da sevilen bir kişi tarafından zarar verilecek korkusu

– Agresif cinsel davranışa odaklı düşünceler

– Simetri hastalığı

– Küçük konular hakkında endişe duymak ( Kapıyı kitledim mi? )

Dikkat edilirse birbirinden çok farklı odaklarda oluşan takıntılardır ancak ortak noktaları kişinin zihnine bir kez girdiler mi uzaklaştırılması çok zor düşünceler olmalarıdır. Yapılan araştırmalara göre kişi ne kadar odaklanmamak üzerine yoğunlaşırsa kendini o oranda artmış düşünceler içerisinde bulmaktadır çünkü tek başına düşünmemeye çalışmak bile o düşünceyi kişiye hatırlatmaya yeterli olmaktadır.

DİĞER ANKSİYETE BOZUKLUKLARINA EŞLİK EDEN TAKINTILAR

Başka anksiyete bozukluklarında da takıntıların görülmesi gayet mümkündür. Bunlardaki takıntılar obsesesif-kompulsif bozuklukta görülenler kadar ağır olmasa da genel olarak ortak özellikler taşırlar.

II. Panik Bozukluk: Panik Bozukluğu olan hastalarda hipokondriyazis gelişerek sağlıkları hakkında takıntı oluşumu görülebilmektedir.

III. Post-Travmatik Stres Bozukluğu: Bu tip hastalarda yaşanılan travmanın yenileme korkusunun yol açtığı korkular vardır.

IV. Fobiler: Korkulan obje konusunda aşırı düşünerek takıntı haline getirilebilinir.

V. Generalize Anksiyete Bozukluğu: Bu bozuklukta çeşitli kaygılar vardır, bunlardan birine gelişen takıntı görülebilir.

TAKINTILARDAN NASIL KORUNULUR?

– Olumsuzluğu olumluya çevirmek

– Dışardan güvenilen bir kişiyle konuşmak

– Farkındalık arttırılmalı

– Sorumluluk alınmalı

– Fiziksel aktivite yapılmalı

– Hoşlanılan, dikkatin dağıtılayacağı işlerle uğraşmak

– Üzüntü ya da kızgınlık gibi durumlarda müziğin iyileştirici etkisinden faydalanmak

– Meditasyon yapmak

– Nefes Terapileri

– Kas gevşetme tekniklerinin öğrenilmesi

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here