Temaruz

0
157

TANIM: Temaruz, kişinin ödül almak amacıyla abartılmış, gerçekçi olmayan, taklit ettiği şikayetlerinin olmasına denir. Kısacası kişinin hasta olmadığı halde hastaymış gibi ya da olduğundan daha hasta göstermesidir.  Temaruz sonucu gereksiz testler, doktorun asıl hastalarla ilgilenmesi gereken vakti yalan yanlış bir durum için harcaması gibi sonuçlar doğurarak sağlık sisteminin sömürülmesine yol açan bir tablodur. Bu tip hastalar termometrenin derecesini bir lambaya ya da ısıtıcıya sokarak artırmaya ya da idrar sonuçlarını bozmak için kum ekleyerek kendilerini hasta gibi simüle ederek kimi zaman doktorun tanıya gitmesini ciddi anlamda zorlaştıran yaklaşılmada bulunabilirler.

SEMPTOMLARI: Temaruz tam ya da parsiyel olarak değişik yoğunlukta olabilir. Tam temaruzda hasta tamamen her şeyi çarpıtırken parsiyel temaruzda semptomlar çarpıtılmaktadır.Tanı koymak kanıtların toparlanmasındaki yetersizliğe bağlı olarak çok zordur.

NEDENLERİ: Bazı durumlarda hastalar ödül almaktadır.( iş izni, ekonomik kazanç vb.); diğerlerinde ise hastalar zaten ilerde bir gün semptomların görüleceğini düşünerek yalancı semptomlar uydururlar.

TEDAVİ: Tedavi doktorun tanıyı yakalamasına bağlı olarak değişir. Eğer hastada yasal problemler varsa, anti sosyal kişiliği varsa, karşılığında maddi bir çıkarı varsa, hasta koopere değilse, bilinen faktörlerle uyumsuz bir anamnez alınıyorsa doktor alerme olmalıdır. Psikolojik değerlendirme de önerilmektedir. Genellikle MMPI-2 bunun için yapılmış bir skaladır. Bu skala objektif olarak hastanın gerçekten semptomlarının var olduğunu ya da hastanın abartlılı ya da yanlış semptomlarının olduğunu göstermede kullanılan bir testtir. Tedavideki sorun hastaların psikolojik bir sorunlarının olduğunu red etmeleri ve psikiyatrik yardımı kabul etmemelerinde kaynaklanır. Diğer bölümlere konsültasyondan kaçınılmalıdır çünkü bu sadece hastaya istediğini vererek temaruza teşvik edecektir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here