Testiküler Sperm Ekstraksiyonu

0
169

Bazı erkeklerin menilerinde IVF için yeterli sperm bulunmaz. Bu durumlarda IVF için yeterli sperme ulaşmak için testiküler spem ekstraksiyonu yapılır. Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE) lokal anestezi altında testis dokusunun küçük bir kısmını kaldırarak intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)  kullanarak bu dokuda bulunan birkaç canlı sperm hücresinin alınması, ayıklanması işlemidir. Intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) ve testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE)  günümüzde sperm donür(verici) ihtiyacını azaltmıştır.

Geniş anlamda, menisinde sperm bulunmayan erkekler iki kategoriye ayrılır.

1)Obstruktif azospermi

Sperm üretimi normal  olduğu halde erkek menisinde spermin görülmeme durumudur. Bu durum sperm taşıyan kanallarda tıkanıklık meydana geldiğini gösterir. Bu durum erkek kısırlığında yaygın görülen bir sebeptir. Üreme değerlendirmesi nedeniyle doktora başvuran hastaların %6.1 ile%13.6 sında bu durum vardır. Bu durumun en yaygın sebebi vazoktemidir. Bunun yanında infeksiyon, genetik anomaliler, konjenital anomaliler de bunun sebepleri arasında gösterilebilir.

2)Non obstruktif azospermi

Erkek menisinde spermin görülmemesidir. Bunun sebebi testis biyopsisinde bakıldığında az sperm üretimi, olgunlaşmanın tam olmamasıdır. Yakın zamana kadar non obstruktif azosperminin tedavisinin olduğu düşünülmüyordu. Ancak sonradan fark edildi ki testiste bazı alanlarda olacak ve bu alanlar tespit edilerek spermler intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI)  yöntemi kullanılarak alınacak. Diğer bir yöntem ise testis haritalaması. Bu yöntem ile spermin çok olduğu alanlar hedeflenip oradan minik bir iğneyle biyopsi alınacak. Yeni bir teknik ise mikroskobik TESE. Bu yöntem ile mikroskop altında testisten az bir parça alınarak yüksek sayıda sperm elde etmeyi amaçlamaktadır.

YAPILIŞI:

Oosit gününde, lokal ve genel anestezi altında sperm açık testis biyopsi tekniği kullanılarak alınır. Testisin doğru tanımlamasını sağlamak ve epididimisin yaralanmasını önlemek için testisin rutin değerlendirmesi yapılır. Testis kan damarları 8-15 optik büyütme ile tanımlanır. Testisin kanlanması az olan bölgesi seçilir ve 15o ultra keskin bıçakla testisin damarlarından kaçınılarak kesi oluşturulur. Bu sayede daha büyük testis parankimi yerine daha küçük bir testis parçası (50-100 mg ) alınır. Nasıl olursa olsun yeni gelişen mikroskobik TESE ile 3-5 mg doku parçası alınarak birçok sperm elde edilir.

TESE  güvenli, nispeten düşük maliyetli, basit ve hemen hemen ağrısız bir işlemdir. Çoğu erkek birkaç gün içerisinde normal yaşam aktivitesine dönebilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here