Uyku

0
133

TANIM: Uyku değişken bilinç düzeyleri, neredeyse tüm istemli kasların inhibe edildiği, çevreyle ilişkilerin azaltıldığı tekrarlayan dönemdir. Uyanıklıktan, uyaranlara azalmış tepkiyle ayrılır. Uyku temek olarak Non-REM ve REM olarak iki bölümden oluşur. Uyku sırasında çoğu memeli anabolik safhadadır; bağışıklık sistemi, sinir, iskelet ve kas sistemlerinde yapım olur. İnsan gibi diurnal ritme sahip canlılarda internal sirkadyan ritm sayesinde gece uyku gelir. Uyku paternleri insandan insana değişmektedir. İnsanlarda görülebilen bazı uyku bozuklukları: dissomniyalar (insomniya, hipersomniya ve uyku apnesi), parasomniya (uyurgezerlik ve REM davranış bozuklukları), brukism, sirkadyan uyku bozukluklarıdır.

UYKUNUN FAYDALARI:

Uyku bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde, metabolizma, hafıza, öğrenme ve diğer vital fonksiyonların güçlendirilmesinde kritik bir role sahiptir. Öğrenme ve hafıza üzerinde uykunun süresi ve kalitesinin önemli bir etkisi olduğu gösterilmiştir. Araştırmalara göre uyku iki şekilde öğrenmeye ve hafızaya etki eder; birincisi yetersiz uyku yeterli odaklanmayı sağlayamadığından yeterli öğrenmenin de sağlanamadığı bir durum oluşturur. İkincisi uykunun kendisi hafıza üzerine etkili olduğundan öğrenmeyi etkiler. Tam olarak mekanizması bilinmese de öğrenme ve hafıza üç şekilde tarif edilir.

I. Beyne yeni bilgilerin ulaştırılması

II. Hafızanın oluşturulması

III. Depolanan bilgilerin gerektiğinde geri çağırılması

Tüm bu üç aşama tam bir hafızanın işlemesi açısından önem taşır. Birinci ve üçüncü aşama sadece uyanıkken nöronal bağlantıların güçlendirilmesini sağlarken ikinci aşama ise sadece uyurken bu işlevi gerçekleştirmektedir. Mekanizme tam olarak bilinmese de uyku sırasında açığa çıkan dalgalarla alakalı olabileceği düşünülmektedir.

YETERSİZ UYKUNUN SONUÇLARI: Çoğu insan yeterli uyumaz. Yetersiz uykunun kısa ve uzun dönem sonuçları olur. Kısa dönemde yetersiz uykuya bağlı muhakeme yetisi etkilenir, duygudurum, öğrenme ve bilgi depolamada azalmaya ve kaza ve yaralanma riskinde artışa neden olur. Uzun dönemde ise kronik uyku yetersizliği ; obezite, diabet, kardiyovasküler hastalıklara hatta ölüme yol açabilir.

Uykunun insan modu üzerine olan etkisini her insan yaşamıştır. Yeterli uyku alınmadığında yorgunluk, kötü duygulanım, odaklanma bozuklukları görülür.Az uyumak kadar 9 saatten fazla uyumak da sağlığı kötü etkileyen etmenler arasındadır. Yetersiz uyku aynı zamanda ciddi kaza ve yaralanmalara da risk oluşturur.

İzmir uyku ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul uyku ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara uyku ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here