Vajinadan Et Parçası Gelmesi

0
91388

Vajinadan anormal bir doku gelmesi genel olarak iki şekilde yorumlanabilir. Fark edilen materyal; yoğunlaşmış, pıhtılaşmış kan olabilir veya uterus, serviks, fallop tüpleri gibi kadın cinsel organlarından vajinal kanala gelen bir doku parçası olabilir.

Yoğunlaşmış, koyu kıvamdaki kan:

Regl dönemi kanamalarında kanın kıvamı ve rengi değişebilmekte, vajinadan pıhtılaşmış koyu kan gelebilmektedir. Bu gibi durumlar çoğunlukla normal olmakla birlikte, patolojik bir durum anlamına da gelebilmektedir. Birçok kadında, adet kanaması sırasında adet kanında kan pıhtısına rastlanabilmektedir. Bu kan pıhtıları açık kırmızı veya koyu tonlarda olabilirler. Çoğunlukla bu tip pıhtılar, kanamanın en sancılı günlerinde vajinadan atılır. Adet akıntısında pıhtıların olması, adet kanının normalden daha koyu kıvamda ve yoğun görünmesine sebep olabilir. Bunun açıklaması basitçe yapılabilir. Vücut, adet kanaması sırasında, olabildiğince az kan kaybı olması için kan dolaşımında bulunan pıhtılaşma mekanizmasını devreye sokar. Ancak kanama çok fazla ise ve adet çok ağır geçiyorsa, pıhtılaşma tam anlamıyla gerçekleşemeden, bir miktarı ancak pıhtılaşabilmiş kan vajinal kanala atılır. Görülen bu pıhtı dolayısıyla normal kabul edilebilir. Adet kanaması sırasında pıhtı miktarı çok fazlaysa ve büyüklükleri belli bir boyutu aşıyorsa, anormal adet döngüsü açısından doktora başvurulmalıdır.

Adet döneminin sonuna doğru adet kanının koyu kahverengi olduğunu hatta neredeyse siyah rengini aldığını fark edebilirsiniz. Bu genelde normal bir renk değişikliğidir. Kanamanın yavaşladığı, kanama yoğunluğunun ve miktarının azaldığı anlamına gelir. Kan daha uzun sürede vajinal kanalı terk ettiği için kanın kıvamı yoğunlaşır, rengi koyulaşır. Dolayısıyla, belirtildiği üzere geçici rastlanılan, ara sıra meydana gelen fazla miktarda ve koyu kıvamda olan kanamalar endişe edilmemelidir. Ancak düzenli gerçekleşen, sıklıkla ağır ve fazla miktarda olan kanamalarda doktora danışılmalıdır. Kan sayımı ve biyokimyasal testler yapılmalı ve kan kaybına bağlı anemi (hemorajik anemi) dışlanmalıdır. Bazı kadınlar ağır ve fazla miktarda olan kanamaları kanıksayabilir ve bu durumu normal kabul edebilirler. Kronikleşen bu durum uzun vadede anemiye yani kansızlığa sebep olur. Anemi belirtileri arasında en önemlileri yorgunluk, halsizlik ve güçsüzlüktür hissidir. Bütün anlatılanlara ek olarak, adet döneminde herhangi bir anormallik düşünüldüğünde kesinlikle doktora başvurulmalıdır.

Erken Düşük:

Vajinal kanaldan katı bir doku parçası gelmiş olabilir. Bu doku parçası patolojik bir problemi işaret ediyor olabilir. Böyle bir durumun anlamı erken düşük olabilir, ve elde edilen doku materyalinin hastanede incelenmesi gerekebilir. Erken düşük, ilk trimesterde (gebeliğin ilk üç ayı) kendiliğinden sonlanan gebeliklere verilen isimdir. Erken başarısız gebelik de denilmektedir, yani gebelik doğru bir şekilde oluşamamış ve kendiliğinden sonlanmıştır. Kadın bunu fark edebilir veya fark etmeyebilir. Erken düşüklerin büyük bir kısmı gebeliğin 10. haftasından önce meydana gelir. Bazı düşükler o kadar erken olur ki kadın gebe olduğunun farkında dahi olmayabilir. Her şeye rağmen düşük, kadın için zor ve üzüntülü bir tecrübe olabilir. Düşük, birçok insanın düşündüğünün aksine, oldukça yaygın gerçekleşmektedir. Hamile olduğunu öğrenen kadınların yaklaşık 10-20% kadarı erken düşük yapmaktadır. Bu oran, doğum kontrol testlerini çok erken evrelerde sık olarak yapan kadınlarda daha da artmaktadır. Art arda iki düşük olasılığı çok azdır. Ancak üç veya üzeri düşük, tekrarlayan düşük adı verilen patolojik bir durumu ifade eder. Böyle bir durumda kesinlikle doktora danışılmalıdır.

Diğer olası sebepler:

Anormal kanamaya sebep olan diğer nedenler şöyle sıralanabilir: Antibiyotik ve steroid ilaç kullanımı, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (klamidya, gonore vb.), diyabet, serviks kanseri, cerrahi sonrası pelvik enfeksiyonlar, pelvik inflamatuar hastalığı, vajinit, mantar enfeksiyonları.

Makale sizin için ne derece faydalıydı?
[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here