Vajinal Akıntı

0
85

Vajina içinde bulunan salgı bezlerinden salgılanan sıvı ile ölü hücreler ve zararlı bakteriler atılarak vajinanın temizliği yapılır. Bu salgı ile vajina temizlenir ve enfeksiyondan korunmuş olur. Normal vajinal akıntı berrak — süt beyazı — açık sarı renklerindedir. Miktarı ve tonu menstrual siklusun zamanına göre değişir. Yumurtlama, emzirme dönemlerinde, cinsel uyarılma olunca, bazı stresli durumlarda, yoğun egzersiz sonrası miktarı artar. Hamilelikte ve hijyene önem gösterilmediği zaman da kokusunda değişiklik olur. Bu tarz değişiklikler normaldir fakat çok anormal gelen bir koku, renk veya yoğunluk olursa; özellikle de vajinal kaşıntı ve yanma hissi buna eşlik ediyorsa bu bir enfeksiyonun veya bir hastalığın habercisi olabilir!

SEBEPLER:

Vajinanın normal bakteri florasını değiştirebilen her şey, akıntının renk, koku ve kıvamını etkileyelebilir:

 • Antibiyotik veya steroid kullanımı
 • Bakteriyel vajinozis
 • Doğum kontrol hapları
 • Serviks kanseri
 • Klamidya veya gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Diyabet
 • Vajinanın kokulu sabunlar veya losyonlarla temizlenmesi
 • Ameliyat sonrası pelvik enfeksiyon
 • Trikomoniyazis; parazitik enfeksiyon
 • Vajinal atrofi; menapoz ile vajina duvarlarının incelip kuruması
 • Mantar enfeksiyonları

TANI:

Doktor fizik muayene yaptıktan sonra eğer gerekli görürse serviks kültürü, Pap smear testi, vajinal akıntının mikroskobik incelemesi ve eksternal genital bölgelerden biyopsi isteyebilir.

 • Kanlı veya kahverengi akıntı sıklıkla düzensiz adet kanamaları sonucu (kanamanın son günlerinde kahverengi akıntı olabilir), nadiren de servikal (HPV- insan papillomavirüs enfeksiyonu yol açar) veya endometriyal (rahim) kanser ile ilişkilidir. Pelvik ağrı ve anormal vajinal kanama eşlik edebilir. 2 ay başı kanaması arası dönemde kanlı veya kahverengi damlamalar oluyorsa ve yakın zamanda korunmasız cinsel birliktelik yaşamışsanız bu bir hamileliğin habercisi olabilir.
 • Sarı, bulanık, sümüğümsü, kötü kokulu akıntı gonoreyi (bel soğukluğu; Neisseria gonorrhoeae/gonokok isimli bakterinin neden olduğu üretranın ve vajinanın bartholin bezlerinin tutulduğu enfeksiyon) düşündürür. Ay başı kanamaları arasında kanama, idrar tutamama, pelvik ağrı eşlik edebilir. Klamidya enfeksiyonlarında da tablo benzer şekildedir. Gonore ve klamidya cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır.
 • Kötü kokulu, köpüklü, sarı veya yeşilimsi akıntı trikomonas vajiniti (Trichomoniasis vaginalis tarafından oluşturulan vajinal enfeksiyon) ile ilgilidir. İdrar yaparken ağrı, kaşıntı, eksternal genital organlarda veya vajinada enflamasyon eşlik edebilir. Genelde cinsel yolla, bazen de ortak havlu ve mayo kullanımı ile bulaşır.
 • Pembe akıntı doğum sonrası rahim duvarının döküntüsü ile ilgili ilgilidir.
 • Yoğun kıvamlı, beyaz, küflü peynirimsi akıntı mantar (fungal) enfeksiyonunda olur. Vulva çevresinde şişlik ve ağrı, kaşıntı ve ağrılı cinsel birliktelik eşlik edebilir. Normal vajina florasında mantar vardır fakat bazen kontrolsüz bir şekilde çoğalarak enfeksiyona neden olabilir. Stres, diyabet, doğum kontrol hapları, hamilelik ve 10 günden uzun süreli antibiyotik kullanımı mantar enfeksiyonu riskini arttırabilir.
 • Balık kokulu beyaz, gri veya sarı akıntı bakteriyel vajinozis (Gardnerella vaginalis isimli bakteri tarafından oluşturulan vajinal enfeksiyon) ile ilgilidir. Normalde vajina florasında yaşayan bakterilerin fazlaca çoğalmasından kaynaklanır. Vajina ve vulvada kaşıntı, yangı hissi, kızarıklık ve şişkinlik eşlik edebilir. Cinsel yolla bulaş çok nadirdir. Genelde birden çok cinsel partneri olan ve oral yoldan cinsel ilişki içinde bulunmuş kadınlarda olur.
 • Menapoz ve düşük östrojen düzeyinin vajinada kuruluk yapması atrofik vajinit dediğimiz tabloyu ortaya çıkarır. Bu da vajial akıntıya ve kaşıntıya sebep olabilir.
 • Vajina içinde unutulmuş tampon veya herhangi bir yabancı cisim pis kokulu akıntı yapabilir.

TEDAVİ:

Mantar enfeksiyonları vajina içine sürülen krem veya losyon formlardaki ilaçlarla, bakteriyel vaginozis antibiyotik haplar veya antibiyotikli kremlerle, trikomonas vajiniti metradinazol veya tinidazole isimli antiparazitik ilaçlarla tedavi edilir.

KORUNMA:

 1. Vajina kendi kendini temizleyebilen bir organdır. Kadınların kendi vajina temizliklerini yapması tavsiye edilmemekle beraber vajinanın normal florasını ve asiditesini bozarak zarar verdiği düşünülüyor. Dış genital organlar düzenli olarak nazikçe, ılık suyla yıkanmalı. Daha sonra kurulanmalı, ıslak bırakılmamalı.
 2. Kokulu sabunlar, kozmetik ürünler, deterjanlar, yumuşatıcılar, parfümler genital bölge temizliğinde kesinlikle kullanılmamalı.
 3. Anüsten vajinaya bakteri geçişini engellemek için tuvalet sonrası önden arkaya doğru temizlik yapılmalı.
 4. %100 koton ve çok dar olmayan iç çamaşırları giyilmeli. Koton kumaş hava sirkülasyonuna izin verir ve içeride nem birikimini engeller.

İzmir vajinal akıntı ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul vajinal akıntı ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara vajinal akıntı ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here