Vajinal Enfeksiyonlar

0
97

TANIM:

Vajinada herhangi bir enfeksiyon veya enflamasyon olması duruma vajinit denir. Vajinal enfeksiyonlar vajinada farklı bir akıntı, koku, irritasyon ve kaşıntı yapabilir. Vajinanın florasını değiştiren her şey; anitbiyotikler, hormonlar, kontraseptifler, cinsel birliktelik, vajinal duş, farklı ve çok sayıda cinsel partnerler, stres ve daha bir çok şey vajinit sebebi olabilir. Bakteriyel vajinosis, kandida (mantar) enfeksiyonları, klamidya, gonore, vajinanın alerjik reaksiyonları, trikomoniazis, viral vajinit farklı vajinit şekilleri olarak sayılabilir. Hepsinin birbirinden farklı semptomları olabilir ve bazen aynı anda birden fazlasını yaşayabilirsiniz. Bir enfeksiyon durumda herhangi bir şikayet olmayadabilir. Normalde vajinadan berrak-hafif bulanık beyaz bir akıntı gelir. Bu vajinanın kendi kendini temizleme yoludur. Bu akıntının belirgin bir kokusu yoktur ve kaşıntıya sebep olmaz. Menstrual siklusun farklı zamanlarında akıntının görünüşünde ve miktarında küçük değişiklikler olabilir. Eğer belirgin bir koku, vajinada yangı hissi, kaşıntı varsa bu bir problemdir ve doktora danışılması gerekir. Bazen cinsel birliktelik esnasında semptomlar daha belirgin olabilir. En sık karşılaşılan enfeksiyonlar bakteriyal vajinozistir, mantar enfeksiyonları ve trikomoniazistir.

Vajinanın normal florasında mantarlar (candida) ve bakteriler yaşar. Eğer bu organizmaların sayıları olması gerektiğinden daha fazla olursa mantar enfeksiyonları ve bakteriyel vajinozis meydana gelir. Süt veya peynir kesiği gibi bir akıntı mantar enfeksiyonunu, balık kokulu bir akıntı varsa bakteriyel vajinozisi düşündürür. Mantar enfeksiyonlarında kaşıntı ve yanma genelde daha belirgindir. Vajinal akıntı, kaşıntı ve yanma hissi vajinitlerin en sık görülen semptomlarıdır. Tek başına ağrı vajinal enfeksiyonlarda çok sık rastlanan bir şikayet değildir; böyle bir durumda acilen doktora başvurulmalıdır.

BAKTERİYEL VAJİNOZİS

Bakteriyel vajinozis çok sık rastlanan bir enfeksiyondur. Gardnerella vajinalis gibi bazı bakterilerin fazlaca çoğalması sonucu meydana gelir. Hamilelik, rahim içi araç kullanımı, sık sık vajinal duş yapmak risk faktörleridir. Cinsel aktivite ile ilişkilidir; farklı cinsel partnerlerin rolü vardır. Daha önce hiç cinsel birliktelik yaşamamış bir kadında bakteriyel vajinozis olması nadirdir. Tuvaletlerden, yatak örtülerinden ve yüzme havuzlarından bulaşmaz.

Anormal, kötü kokulu, beyaz-gri renkte bir akıntı vardır. Özellikle cinsel birliktelik sonrası belirginleşen balık kokulu akıntı olur. Vajinada idrar yaparken yanma ve kaşıntı olabilir. Bazı kadınlarda hiç semptom olmayabilir.

MANTAR ENFEKSİYONLARI

Vajinal mantar enfeksiyonlarının asıl sebebi Kandida albikans isimli mantardır. Nerdeyse her kadın yaşamı boyunca en azından bir kere mantar enfeksiyonu geçirir. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olarak kabul edilmez. Uzun süreli antibiyotik kullanımı, diyabet, hamilelik, doğum kontrol hapları, steroid kullanımı, çok dar ve koton olmayan iç çamaşırı, zayıf bağışıklık sistemi, vajinal duş ve tambon v.b. objelerin oluşturabileceği vajinal yırtıklar mantar enfeksiyonları için risk oluşturur. Yoğun, beyaz-gri renkte süt veya peynir küfü gibi vajinal akıntı olur. Genital bölgede yoğun kaşıntı olabilir. Ağrılı idrar yapma ve ağrılı cinsel birliktelik sık görülen semptomlardır.

TRİKOMONİAZİS

Trikomoniazis cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır ve Trikomonas vajinalis isimli bir parazit tarafından oluşturulur.

Köpüklü, sarı-yeşil veya gri renkli vajinal akıntı olur. Genital bölgede kaşıntı ve iritasyon olur. İdrar yaparken yanma olabilir hatta bazen idrar yolu enfeksiyonları ile karışabilir. Zorlu cinsel birliktelik ve birliktelik sonrası çürük kokulu akıntı olabilir.

DİĞER ENFEKSİYONLAR:

Klamidya, gonore, HSV (herpes simpleks virüs), ve HPV (insan papilloma virüsü) gibi enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşır. Çok belirgin semptomları yoktur bu yüzden eğer cinsel olarak aktifseniz düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz. Eğer tedavi olunmazsa genital organlara kalıcı zarar verebilir ve genel sağlığı kötüleştirir. Partnerinize de bulaştırabilirsiniz.

Deterjan, yumuşatıcı, vajinal spreyler, parfümlü sabunlar, tamponlar ve vajinal duş ile temizlik vajinada iritiasyona ve alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu tarz yaklaşımlardan kesinlikle uzak durulmalı. Yine bu sebeplerden ötürü daha yaşlı kadınlarda atrofik vajinit dediğimiz, menapoz dönemi ile beraber vajina duvarının inceldiği vajinit tablosu görülebilir.

TANI:

Hastanın şikayetleri dinlenir ve daha sonra fizik muayene (pelvik muayene) yapılır. İdrar tahlili yapılacak ve muhtemelen vajinal akıntıdan örnek alınacaktır. Tanı büyük oranda bu üç yol ile konur. Eğer şüphelenilen durum ilave testleri gerektiriyorsa onlar da yapılacaktır.

TEDAVİ:

Vajinal enfeksiyonların en iyi tedavisi erkenden doğru tanıyı koymaktır. Bu yüzden kendinizde gördüğünüz değişiklikleri önemsiz diye geçiştirmemelisiniz. Akıntının rengi, kıvamı, kokusu ve miktarındaki değişimler önemlidir. Enfeksiyonun kaynağına, ciddiyetine, başlangıcından beri geçen süreye göre antifungaller, anitibiyotikler v.b. verilebilir.

ÖNLEMEK:

Özellikle mantar enfeksiyonlarından korunmak için genital bölge kuru ve temiz kalmalıdır. Vajinanın herhangi bir parfüm, sprey, kozmetik ürünlerle temizlenmesinden ve vajinal duştan uzak durulmalıdır. Koton iç çamaşırları giyilmeli ve vücudun nemli kalmamasına özen gösterilmeli. Bakteriyel vajinozisten korunmak için kondom kullanmak, cinsel partner sayısını azaltmak ve vajinal duştan uzak durmak dikkat edilmesi gereken noktalardır. Trikomoniazis engellenebilir bir enfeksiyondur. Eğer trikomoniazis enfeksiyonunuz varsa cinsel partneriniz de mutlaka bir sağlık kontrolünden geçmelidir. Cinsel birliktelikte korunma yöntemlerine çok önem verilmelidir. Her yıl jinekolojik kontrollere mutlaka gidilmeli!

İzmir vajinal enfeksiyonlar ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul vajinal enfeksiyonlar ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara vajinal enfeksiyonlar ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here