Vajinal Kanama

0
74

TANIM

Vajinal kanama vajinadan gelen herhangi bir kanama durumuna verilen isimdir. Vajinanın kendi duvarından veya da daha sık olarak dişi üreme sisteminin başka bir bölgesinden kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak bu kanama birleşme olmayan dönemdeki menstrual döngü esnasında fizyolojik olarak gerçekleşebileceği gibi, üreme sistemindeki herhangi bir organik problemden kaynaklanarak da gerçekleşmiş olabilir. Vajinal kanama herhangi bir yaşta gözlenebilir, fakat kız çocuklarında veya da menapoz sonrası dönemde gerçekleşiyorsa mutlaka incelenmelidir. Gebelik esnasındaki vajinal kanama muhtemel bir gebelik komplikasyonuna işaret edebilir ve medikal müdahale gerektirir. Yine vajinal kanama hematuri (üriner sistemden kan gelmesi) ile karışabileceği gibi vajinal kanserin de bir belirtisi olabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Vajinal kanama ile beraber gelişebilecek belirtiler ve bulgular şu şekilde olabilir:

-Bel veya pelvis bölgesinde ani ve ciddi bir ağrı

-Ciddi vajinal kanama. Her 2 veya daha az saatlik sürelerde ped değiştirme ihtiyacının hissedilmesi

-Bayılma hissi, bulantı ve/veya kusma

-Ateş

-Son 1 haftada şiddeti artan veya da 1 haftadan uzun süre kanamalar

-Gebeliğe rağmen kanama

TANI

Kanamanın sebebi sıklıkla kanama geçmişi, fizik muayene ve gereken diğer testlerin uygulanması sonucu ortaya konulur. Vajinal kanamanın fizik muayenesi tipik olarak rahim ağzının, aspekulum, iki elle yapılan bir muayene ve rektovajinal muayene ile gözlemi yapılarak değerlendirilmesi ile sağlanır. Bunlar kanamanın kaynağını bulmaya yönelik incelemelerdir ve kanamaya neden olabilecek herhangi bir anormalliği aramaya yönelik gerçekleştirilir. Bununla beraber, karın bölgesi de ayrıca muayene edilir. Böylece karın içi kaynaklı bir kanamanın var olup olmadığı incelenmiş olur. Bu muayeneler esnasında bir gebelik testi/muayenesi de gerçekleştirilir. Eğer kanama yoğunsa, anemi kontrolü amaçlı tam kan sayımı işlemi de yapılır. İhtiyaç duyulması halinde rahmin endometriyum tabakası bir histeroskopi yardımıyla biyopsi yapılarak veya kesme ile küretaj işlemi uygulanarak incelenebilir.

ETYOLOJİ

Normal mentrual kanama döngüsü dışında gerçekleşen anormal vajina kanaması çeşitli sebeplerle oluşmuş olabilir:

-Hormonal dengesizlik: Östrojen ve progesteron salgilanmasındaki disfonksiyonelik.

-Rahim içi araç kullanımı

-Gebelik komplikasyonları: Kusurlu ve ektopik gebelikler kanama sebebi olabilir.

-Rahimde miyomlar ve polipler

-Enfeksiyonlar: Enfeksiyonlar iltihaplanma ve kanama yapabilirler. Bu enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşmış veya da pelvik iltihaplı hastalığı etkeni olan mikroorganizmalarla yerleşmiş olabilir.

-Kanser: Sık olmamakla birlikte, rahim ağzı, vajina, rahim veya yumurtalık kanserleri kanama yapabilir.

-Daha nadir nedenler: Vajinaya yabancı cisim sokulması, aşırı stres, diyabet.

KOMPLİKASYONLARI

Ektopik gebelik ve doğum sonrası kanamalar gibi ciddi akut kanamalarda hipovolemi (kanın dolaşımdaki miktarının ciddi oranda azalması) ve bunun sonucunda şok tablosu meydana gelebilir. Kontrol altına alınamayan hayati ciddiyetteki kanama uterin arter embolizasyonu gerektirebilir. Yine bazı vakalarda laparotomi veya da histerektomi de son çare olarak düşünülebilir. Vajinal kanamanın dozuna göre gerçekleşebilecek bir diğer komplikasyon da demir eksikliği anemisidir.

TEDAVİ

Anormal vajinal kanama için evde veya kendi başına uygulanabilecek bir tedavi söz konusu değildir. Bazı kanama türlerinde kanamanın kendi kendine durmasının beklnemesi söz konusu olabilmektedir. Kanamanın özellikleri, bulgu ve belirtilere göre hasta medikal yardım alacağı durumlara karar verir. Herhangi bir kanama ağırlaşır veya durmazsa medikal bir merkeze başvurmak zorunludur.

İzmir vajinal kanama ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul vajinal kanama ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara vajinal kanama ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here