Vajinismus

0
102

TANIM: Bazı kadınlarda penetrasyon sırasında vajinal kaslar istemsiz ya da uzun süre kasılı kalır, bu duruma vajinismus denir. Bu kontraksiyonlar cinsel ilişkiyi engelleyebildiği gibi ağrılı bir birlikteliğe de neden olur. Vajinismus, partnerin penetrasyonu sırasında, hastanın tampon kullanımı sırasında, ya da kadının vajinal alana yakın herhangi bir bölgesine dokunulduğunda meydana gelir.Vajinismus cinsel uyarılmayı engellemese de penetrasyonu önlemektedir. Nazikçe yapılan pelvik muayenede kasılmaların sebebi belirlenemez ve duruma eşlik eden fiziksel bir anormallik yoktur. Hastanon ilişkisini ve hayat kalitesini etkileyen önemli bir durumdur.

VAJİNİSMUS TİPLERİ: Vajinismus iki gruba ayrılır:

I. Primer Vajinismus: Vajinal penetrasyonun hiç gerçekleştirilemediği durumdur.

II. Sekonder Vajinismus: Vajinal penetrasyonun bir kez gerçekleştiği ancak daha sonra jinekolojik ameliyat ya da radyasyon gibi etkenlere bağlı olarak bir daha gerçekleşmemesidir.

Bazı kadınlar menopoz sonrası vajinismus yaşarlar. Menopozla düşen östrojen, vajinal kayganlığın azalmasına ve esnekliğinin azalmasına yol açarak ağrılı cinsel ilişkiye neden olarak cinsel ilişkiyi stresli ya da imkansız hale getirir. Bu bazı kadınlarda vajinismus nedenidir.

Ağrılı cinsel ilişki çoğu zaman vajinismus ile karıştırılır. Ancak disparonide kistler, pelvik inflamatuar hastalığı ya da vajinal atrofi etkendir.

VAJİNİSMUS NEDENLERİ: Her zaman bir nedeni bulunamamaktadır. Geçmişteki cinsel taciz ya da travma, ağrılı cinsel ilişki ya da duygusal faktörlere bağlı olarak gelişebilmektedir.

TEDAVİ: Vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır. Tedavi daha çok egzersiz, danışma ve eğitim üzerine yoğunlaşmıştır.

– Seks Terapisi ve Danışma: Cinsel birleşme sırasında kullanılan kaslar hakkında bilgi verilmesidir. Danışma yalnız verilebilindiği gibi eşlere birlikte de verilebilinir. Rahatlama teknikleri ya da hipnoz rahatlamayı teşvik ederek cinsel birlikteliği konforlu hale getirebilmektedir.

– Vajinal Genişleticiler: Vajinaya konulan koni şeklinde bir aletle vajinal kasların gevşemesi ve esnekliği sağlanmış olur.

– Kegel Egzersizleri: Vajina, rektum, mesanenin kontrolünün sağlanmasını sağlayan tekrarlayan kasılma gevşeme hareketleriyle pelvik taban kaslarının güçlendirilmesine yönelik hareketlerdir. İşeme sırasında kaslae lokalize edilir. İşemeye başlandıktan sonra idrar akımı durdurulur bu sırada pelvis taban kasları devrededir, kasların kasılması ve hareketi kişi tarafından hissedilir. Kaslar grup halinde çalışır bu yüzden aynı anda kasılır ya da gevşerler. Kasların kasılıp gevşemesi için aşağıdaki adımlar izlenmelidir:

1. Mesane boşaltılmalı

2. Pelvik taban kasları kasılır, 10 sn beklenir.

3. Pelvik taban kasları gevşetilir, 10 sn beklenir.

4. Bu döngü günde 3 kez 10 kez yapılır.

İzmir Vajinismus ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Vajinismus ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Vajinismus ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here