Vajinit

0
269

TANIM

Vajinit vajinanın inflamasyonudur. Kaşıntılı, akıntılı ve ağrılı bir hastalık olup sıklıkla vulvanın iritasyonu veya enfeksiyonu ile ilişkilidir. Bu durum bakteri, mantar ve virüsler enfeksiyonlarından kaynaklanabileceği gibi kremler, spreyler ve hatta bu bölgeye temas eden kıyafetler yüzünden dahi oluşabilmektedir. Bazı durumlarda vajinit cinsel ilişki esnasında partnerlerden geçen organizmalardan ve östrojen azlığı nedeniyle oluşan vajinal kuruluktan kaynaklanabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Bu hastalığa sahip bir kadın vajinal kaşıntı, yanma ve akıntıdan yakınabilir. Aşağıda sıralanan bulgu ve belirtiler enfeksiyonun varlığına işaret edebilir ve tanı ve tedavi için uzmanlara görünmeyi gerektirir:

-Genital bölgedeki iritasyon ve/veya kaşıntı

-Labia major, labia minor veya perine alanındaki iltihaplanma (iritasyon, kızarıklık ve bölgeye yerleşmiş bağışıklık hücreleriyle meydana gelmiş şişlik)

-Vajinal akıntı

-Koku

-Cinsel ilişki sırasında ağrı/iritasyon

TANI

Tanı amaçlı olarak doktorun hastanın anamnezi yani hastalık hikayesini sorgulaması önemlidir. Bundan sonra fiziksel muayene yapılmaktadır. İltihaplanma nedenini ortaya koymak için akıntı sıvısından örnek alınabilmektedir. Bunlara dayanarak vajinit tanısı vajinal akıntının görünüşü, vajinal PH seviyeleri, uçucu aminlerin varlığı (kötü kokuya sebep olan) ve belli başlı özellikteki hücrelerin varlığını ortaya koyacak mikroskobik tarama ile konur.

ETYOLOJİ

Vajinit vakalarının yaklaşık yüzde 90 kadarı temel olarak üç sebeple ilişkilendirilebilir: Bakteriyel vajinozis, vajinal kandidazis (veya vulvovajinal kandidazis) ve Trikomonas vajinalis enfeksiyonu (trikomoniazis) Bakteriyel vajinozis vajinitin en sık sebebidir ve tüm vakaların yüzde 50’sini oluşturur. Gardnerella vajinalis, mobilinkus türleri, mikoplazma hominis ve poststreptekok türleri temel etkenlerdir. Vajinal kadidazis vajinitin ikinci en sık nedenidir ve bu gruptaki vakaların yüzde 85–90’ını C.Albicans oluşturur. T vajinalis enfeksiyonu ise vajinitin üçüncü en sık nedenidir ve trikomonaslar tarafından oluşturulur. Enfeksiyöz olmayan vajinit ise genellikle alerjik reaksiyon veya iritasyon kaynaklıdır. Bir diğer sık görülen sebep ise östrojen eksikliğine bağlı gelişen atropik vajinit iltihaplanmasıdır.

TEDAVİ

Tavsiye edilecek ve uygulanacak tedavi enfeksiyonun veya etkenin nedenine göre değişiklik gösterir. Topikal (yüzeye uygulanacak) antibakteriyel kremler veya ağızdan antibiyotik, antifungal tedavisinin seçimi de buna bağlıdır. Bakteriyel vajinozis için uygulanabilecek tedavi rejimleri şöyledir:

-Metronidazole 500 mg, ağızdan, 7 gün boyunca günde 2 defa

-Metronidazole jel %0.75’lik, vajina içine, 1 tam uygulama, 5 gün boyunca günde 1 kere

-Klindamisin krem %2’lik, vajina içine, 1 tam uygulama, 7 gün boyunca her gece yatmadan

Mantar (fungal) ajanlaral oluşan vajinozis tedavisinde kullanılabilecek medikal ajanlar şunlardır: Butokonazol, Klotrimazol, Mikonazol, Nystatin ve Terkonazol.

T vajinalis enfeksiyonunda kullanılacak medikal ajanlar: Metrodinazole ve Tinidazole’dür.

İritasyon belirtileri çok yoğunsa kortizon kremleri reçete edilebilir. Tıbbi tanıyla etyolojinin alerjik reaksiyona bağlı iltihaplanma olduğu belirlenmişse, bir antihistaminik ajan verilebilir. Eğer vajinitin düşük östrojen seviyelerine bağlı olduğu düşünülüyorsa, topikal uygulanacak bir östrojen kremi kullanılabilir. Bazen tedavinin vajinal flora dengesinin yeniden sağlanmasına yönelik unsurları da içermesi gerekebilir. Bu enfeksiyonun tedavisinden sonra uygulanması gerekli olabilecek bir husustur. Vajinal flora, kadının genel olarak bütün sağlığını etkileyebilecek etkilere sahip vajinada normal koşullarda yerleşmiş bulunan bakteri dengesini ifade eder ve korunması, bozulduysa da yeniden tesis edilmesi önem taşır.

İzmir Vajinit ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Vajinit ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Vajinit ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here