Vajinoplasti

0
88

TANIM: Vajinoplasti, çocuk doğurmak gibi nedenlerden dolayı gevşemiş ya da sarkmış vajinayı sıkılaştırmak için uygulanan cerrahi bir işlemdir. Dış görünüşü düzeltmek ya da daha fazla cinsel tatmine ulaşmak amacıyla yapılabilir. Vajinanın sarkması bir gerçektir fakat vajinaplasti her zaman daha fazla cinsel tatmini garanti etmez. Cinsellik daha çok duygular ve hormonlarla da ilgili olduğundan sadece cinsel tatmin amacıyla vajinaplasti uygulaması çok doğru olmayabilir. Fazla sıkılaştırılmış vajina bazen daha fazla cinsel doyumdan ziyade acılı cinsel ilişki gibi yan etkiler de gösterebilir. Vajinoplasti ile beraber uygulanabilecek bir başka cerrahi işlem de labiaplastidir. Labia, Latince’de dudak anlamına gelmektedir. Bu cerrahi işlem ile zamanla sarkmış ya da çocuk doğumunda şekli bozulmuş vajina dudaklarının eski haline getirilmesi hedeflenir. Bu cerrahi işlem ile vajina dudakları küçültülebilir, şekli düzeltilebilir ya da aralarındaki asimetrik bozukluklar giderilebilir.

CERRAHİ TÜRLERİ: Vajinoplasti cerrahisinin birkaç sebeple yapılması mümkündür. Bunlar:

-Vajinal Gençleşme: Normal doğum ile çocuk sahibi olmuş kadınlarda doğum sonrası vajinada gevşemeler olması doğaldır. Vajina kaslarının gevşemesi ve vajinanın açıldığı kısmın genişlemesi durumunda kişi kendini güzel hissetmeyebilir. Ayrıca gevşeklikten ileri gelen cinsel tatminde eskiye nazaran azalma görülebilir ve çiftler arasında sorunlar doğabilir. Doğum sonrası verilen fiziksel egzersizler ile vajina eski haline dönemiyorsa vajinal gençleşme amaçlı vajinoplasti uygulanır. Bu ameliyat ile vajinanın açıldığı kısım daraltılır ve küçültülür, fazla deri alınır. Vajina içinde de kasların tutunmadığı kısımların alınmasıyla vajina yolu daraltılabilir. Ameliyat lazer ya da koter adı verilen aletlerle acıyı en aza indirerek tamamlanır.

-Mons Pubis Liposuction: Mons pubis genital bölgenin üst kısmına verilen isimdir. Bu kısım bikini gibi giysilerle daha fazla açığa çıktığından dolayı kötü gözükmesi kadınlar tarafından istenmez. Eğer kişi rahatsız ise bu bölgedeki fazla yağ alınıp daha küçük gözükmesi sağlanabilir. Bu işlemde anahtar nokta kişinin elastik bir cildinin olmasıdır. Eğer cilt elastik değilse ve alttaki yağ dokusu da çıkartılırsa deri sarkması oluşacak ve eskisinden daha kötü bir görünüm olacaktır. Bunun önüne geçmek için biraz daha ileri gidip fazla derinin de usulüne uygun olarak alınması gerekir.

-Labia Küçültmesi: Labialar, yani vajina dudakları yaşla ve çocuk doğurma ile sarkabilirler. Dudakların büyüklüğü, rengi, boyu gibi kozmetik nedenler veya dudakların büyüklüğünden dolayı yaşanan fiziksel aktivite zorlukları kadını rahatsız ettiği zaman çok kısa süren bir işlem ile istenen görünüm elde edilebilir.

-Kızlık Zarı Dikimi: Kızlık zarı, Latince ismi ile hymen, vajinanın girişinde bulunan damardan pek zengin olmayan bir zardır. Çoğu kadında ilk ya da ikinci ilişkide yırtılır. Bazı kadınlarda çok esnek olduğundan ancak normal doğumla çocuk sahibi olunduğunda yırtılır. Kimi kadında ise doğuştan var olmayabilir. Çeşitli nedenlerle zedelenmiş kızlık zarını diktirmek yapılabilen bir işlemdir. Kimi dini, kimi psikolojik (tecavüz gibi) sebepler kadını bu işleme itebilir. Dikilen kızlık zarı altı hafta içinde iyileşir.

-G Noktası Büyütme: G-noktası kadınların vajinasının içinde bulunan ve klitoris ile ilişkide olan bir yapıdır. Cinsel hazda büyük bir yeri olduğu düşünüldüğünden cinsel tatmini arttırmak amacıyla g-noktası büyütme işlemleri yapılır. G-noktasına yakın kollajen madde enjeksiyonu ile tamamlanan işlem sonucunda kadınların cinsel doyumunda artma yakalamak mümkündür.

-Klitoral Deri Kaldırılması: Klitoris erkeklerdeki penisin kadınlardaki karşılığıdır. Cinsel hazda çok büyük bir yeri vardır, hatta yeni yayınlar kadın orgazmının tek yolunun klitorisin uyarılması olduğunu söylemektedir. Cinsel doyumu arttırmak için klitoris üzerindeki deri cerrahi olarak kaldırılabilir.

RİSKLER: Vajinoplasti işlemleri son zamanlarda hasara uğramış dokuları iyileştirmekten çok kozmetik bir yöne doğru gitmektedir. Güzel ve çekici hissetmek her kadının hakkı olsa da bu işlemlerin belli riskleri de mevcuttur. Enfeksiyon kapmak her cerrahi işlem gibi vajinoplastide de bir risktir. Bunun yanında kalıcı bir his kaybı, devam eden bir ağrı ve skar dokusu denilen kalıcı izlerin kalması da risk faktörleridir. Günümüzde cerrahi her ne kadar ilerlemiş olsa da her insanın işlemlere vereceği yanıt değişik olduğundan risk faktörleri ve yan etkiler her zaman kestirilemeyebilir. Bu yüzden eğer medikal bir zorunluluk yoksa cerrahi işlemler yapılmadan iki kere düşünülmelidir. Doktor tavsiyesi mutlaka alınmalı ve işlemden sonra karşılaşılabilecek hadiseler göz ardı edilmemelidir.

İzmir Vajinoplasti ile ilgili izmir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Vajinoplasti ile ilgili istanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Vajinoplasti ile ilgili ankara Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here