Varikosel

0
184

Varikosel testisi taşıyan skrotum içerisindeki toplar damarların genişlemesi sonucu oluşur.

Sağlıklı erkeklerin %10–15 inde infertil erkeklerin %20–40 ında görülür. 10 yaşından itibaren görülebilir ve erken ergenlik döneminde oluşur. Erkek infertilitesinin en sık düzeltilebilen sebebidir.

Sperm üretimini azaltır ve sperm kalitesini düşürür fakat tüm varikoseller sperme etkimezler. Ayrıca testislerin gelişimini engellemesine sebep olabilirler. Tanı koymak kolaydır ve bir kısmı tedavi gerektirmez, semptomlar varsa cerrahi uygulanır.

Sol taraftaki testiste görülme sıklığı daha çoktur, bazı anatomik sebepler, testis toplar damar basıncının artması gibi durumlar solda görülme sıklığını arttırmıştır.

Varikosel primer ve sekonder sebeplerden olabilir. Sekonder sebepler yani oluşmasındaki dış etkenler; pelvik bir kitle, sperm toplar damarlarındaki bası veya tıkanma sonucu gelişebilir. İleri yaşta hızla oluşan varikosel araştırılmalıdır.

Genellikle asemptomatik olabilir, fizik muayene esnasında ortaya çıkabilir.

Semptomatik durumlarda erkekler ayağa kalktıklarında testislerde aşağıya doğru sarkma, çekilme, ağrı hissederler.

Tanısı konmadan önce fizik muayene, skrotal ultrasonografi, renkli doppler ultrasonografi, venografi, termografi, sintigrafi ve manyetik rezonans anjiyografi gibi çok değişik yöntemler kullanılmasına rağmen, varikoselin tanısı genelde fizik muayene ile konulur.

Tedavisi her zaman gerekli değildir. Semptom veriyorsa veya üreme sağlığınızı etkiliyorsa tedavi yapılmalıdır. Tedavisi infertiliteyi önleyebilir, sperm kalitesini arttırabilir.

Tekrarlamak, damar hasarı, enfeksiyon, testislerde sıvı birikimi gibi riskler vardır.

Cerrahi açık, laparoskopik ve perkütanöz embolizasyon şeklinde gerçekleştirilebilir.

İzmir varikosel ile ilgili izmir üroloji uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul varikosel ile ilgili istanbul üroloji uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara varikosel ile ilgili ankara üroloji uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here