Vücut Dismorfik Bozukluğu

0
319

TANIM

Vücut dismorfik bozukluğu, dismorfofobi olarak da adlandırılır, tüm dünyada görülen, çok fazla önemsenmeyen fakat görece oldukça sık rastlanan ciddi bir akıl hastalığıdır. Bu bozukluğa sahip hastalar, aslında normal görünmelerine rağmen, çok büyük ve iğrenç bir burna sahip oldukları veya kötü bir cilde sahip oldukları gibi savlarla çirkin veya deforme göründüklerine inanırlar. Görünüm kaygıları yüzünden, çalışmayı ve sosyalleşmeyi bırakabilir, eve bağımlı hale gelebilir ve hatta intihar edebilirler.

BULGU VE BELİRTİLER

Vücut dismorfik bozukluğu olan kişilerin küçük veya da tamamen hayali vücut defektleriyle çok fazla kafaları meşguldür. Genellikle ciltleri saç ve burunlarıyla ilgili görüntüsel kaygıları vardır. Örneğin aknelerden, yüz çizgilerinden, çeşitli izlerden, solgun renkten, ince saçtan, kıllı vücuttan, büyük veya eğri bir burundan şikayet halindedirler. Algıladıkları vücut kusurları ile ilgili çok fazla vakit harcayacak şekilde sürekli ayna karşısına geçerler, normal özelliklerini kapatmaya çalışırlar, görünüşlerini başkalarınınkiyle kıyaslarlar, dışarıya çıkmak için hazırlanmaları çok vakit ve emek alır. Başkalarından görünüşleri ile ilgili destek ve onay almaları çok önemlidir. Estetik cerrahiye sık başvururlar. Fakat estetik operasyon durumlarını daha da kötüleştirebilir. Vücut dismorfik bozukluğu olan biri, estetik cerrahi işleminin sonucundan kolaylıkla memnun kalmaz. Memnun kalmış olsa bile, bu sefer başka bir vücut bölgesi ile ilgilenmeye başlar, ve dikkatini ve uzun zamanlarını bu yeni ‘kusur’a ayırmaya başlar ve yeni ilgisi bu kusuru çözmek üstüne yoğunlaşır. Bu durumda da cerrahı, vücudunu çirkinleştirmekle suçlar, agresifleşip, fiziki şiddete başvurabilir.

TANI

Mahremiyetleri ve utangaçlıkları sebebiyle, bu hastalara vücut dismorfik bozukluğu tanısını koyabilmek güçtür. Pek çok vücut dismorfik bozukluğu vakasının tanınamadığı tahmin edilmektedir. Bu bozukluğu olan kişiler genellikle utangaçtırlar ve kendileri ile ilgili psikiyatr ile konuşmak istemezler. Sonuç olarak bozukluk yıllarca, belki de hiç tanı alamayabilir. Bozukluğa dair bir işaret, hastaların aynı soruna ilişkin sürekli olarak estetik cerrahi operasyonu geçirmesidir ve bu aile veya psikiyatrı alarme edebilir.

Vücut dismorfik bozukluğuna tanı koyarken, psikiyatr kişinin değerlendirmesine tam bir tıbbi özgeçmiş alımı ve fizik muayene ile başlar. Kişinin eğilimleri, davranışları ve belirtileri tanıyı netleştirmede gözlemlenecek önceliklerdir.

ETYOLOJİ

Pek çok psikiyatrik bozuklukta olduğu gibi, vücut dismorfik bozukluğunun da sebebi bilinmemektedir. Büyük ihtimalle bozukluğun altında genetik, gelişimsel, psikolojik ve sosyal öğrenme gibi çoklu faktörler söz konusudur. Beyin görüntüleme çalışmaları, amigdala ile orbitofrontal korteks arasında bu kişilerde daha zayıf bir bağlantıya işaret etmektedir. Konu ile ilgili yapılmış ikiz çalışmaları çok azsa da, bir araştırmaya göre bozukluğun genetik geçişlilik oranı yüzde 43’tür ve bu geçişlilik obsesif kompulsif bozuklukla üst üste binmektedir. Diğer faktörler, içe kapanık kişilikli olma, çocuklukta ihmal ve istismar öyküsü ve yükselmiş estetik duyarlılıktır.

TEDAVİ

Vücut dismorfik bozukluğun tedavisi güç olabilmektedir çünkü kişi tedaviye kendini açmakta isteksiz olabilmektedir. Fakat tedavi edilme ihtimali olursa, sonuç başarılı olabilir. Tedavide iki temel yaklaşım söz konudur; bilişsel davranışsal terapi ve ilaç kullanımı. İlaç tedavisi olarak en çok tercih edilenler selektif serotonin geri alım inhibitörleridir.

Sıklıkla, tedavi bu iki yöntemin beraber kullanılması şeklinde yürür.

Kaynaklar

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/body-dysmorphic-disorder/basics/treatment/con-20029953

http://www.medicinenet.com/body_dysmorphic_disorder/article.htm#what_are_the_symptoms_of_bdd

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1414653/

https://en.wikipedia.org/wiki/Body_dysmorphic_disorder#Diagnosis

https://my.clevelandclinic.org/services/neurological_institute/center-for-behavioral-health/disease-conditions/hic-body-dysmorphic-disorder

İzmir Vücut Dismorfik Bozukluğu ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Vücut Dismorfik Bozukluğu ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Vücut Dismorfik Bozukluğu ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here