Yapay Bozukluk

0
353

TANIM

Yapay bozukluk, bilinçli hastalık veya Munchausen Sendromu olarak da adlandırılır, kişinin etrafındakileri hasta görünerek, kasten kendini hasta ederek veya yaralayarak aldattığı ciddi bir akıl hastalığıdır. Yapay bozukluk belirtileri hafiften (belirtileri hafif abartma) çok ciddiye kadar (ciddi ameliyatlar gerektirecek kadar) değişiklik gösterebilir. Kişi belirtiler uydurabilir, oluşturabilir hatta çok riskli bir ameliyata ihtiyacı olduğuna etrafındakileri ikna edebilmek için tıbbi test sonuçlarını değiştirebilir. Yapay bozukluk, işten kaytarma veya bir davayı kazanma gibi menfaat elde edebilmek için yapılmış hasta rolünün yapıldığı bir durum değildir. Bu kişiler, belirtilere ve hastalıklara kendilerinin sebep olduğunu bilseler de bu davranışlarının nedenini bilemeyebilirler.

Bilinçli hastalık gizemli ve zor tedavi edilen bir bozukluktur. Fakat medikal ce psikolojik yardım bu kişileri ciddi yaralanmalardan ve hatta bu hastalığın tipik bir sonucu olabilen kendini öldürmekten alıkoyabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Yapay bozukluğun belirti ve işaretleri oldukça farklılık gösterebilir. Bu belirtiler bayılma ve göğüs ağrısı gibi kalp sorunu belirtilerinden, kulak problemlerine kadar, halüsinasyonlar gibi alenen psikiyatrik belirtilere kadar uzanabilir. En sık belirtiler karın ağrısı, ishal, bulantı ve kusma, zorlu solunum kendinden geçme şeklinde olabilir. Kişinin şikayet ettiği spesifik belirtiler sınırsız sayıda olabilirse de,

-birkaç sağlık merkezi veya hastanede tedavi görme isteği,

-tutarsız tıbbi hikayeye sahip olma,

-abartılmış, belirsiz hastalık işaretleri

-ve/veya test sonuçlarıyla tutarsız belirtilerin olması,

-hastalıklarına mantıksız açıklamalar getirmeleri,

-genellikle daima kötüleşme

-şimdiki doktorların öncekilerle veya aile üyeleriyle görüşmesine müsaade etmeme

-çok sayıda test ve prosedür uygulanmasından menuniyet

-tıbbi bir tanı almaktan memnunluk duyulması ve

-ilaç tedavisi almak için dayanılmaz bir istek duyma

özellikleri kalıp şeklinde neredeyse standart olarak çoğu vakada bulunmaktadır.

Bu bozukluğu olan kişiler, kendini yaralayabilir, test sonuçlarının değiştirebilir ve tahmin edilebilir hastalık tekrarlarına girebilirler. Munchausen sendromu belirtileri, yetişkinlerde, ergenlik çağındakilerde ve çocuklarda benzer özellik gösterir.

ETYOLOJİ

Yapay bozukluğun sebepleri bilinmemektedir. Bazı uzmanlar bunun cinsel ve agsesif uyarılara karşı bir defans mekanizması olduğunu önermektedirler. Başka bir kısım uzmanlar ise bunun bir çeşit kendi kendini cezalandırma olduğu görüşünü benimsemektedir. Bozukluğun asıl sebeplerini saptamak oldukça zordur çünkü Munchausen sendromlu kişiler kendileri hakkında açık ve dürüst olmaktan kaçınırlar ve bu da onlar üzerinde araştırma yapabilmeyi neredeyse imkansız kılar. Sendrom için varsayılan risk faktörleri; bir bakımevinde veya hastanede bir geçmişi olan anne veya babaya sahip olmak, anne ve baba arasında evlilik problemleri bulunması veya da borderline kişilik bozukluğu gibi kişilik bozukluklarına sahip olmak olabilir.

TEDAVİ

Bozukluğun tedavisi ilk aşamada, kişiye var olduğunu iddia ettiği belirtilerin ve belirtilerin oluşmasına neden olacak oluşturduğu yaralanmaların tedavisini sunmaktır. Bu kişileri tedavi etmek güçtür çünkü genellikle tedavi kabul etmezler. Tedaviyi sunan kişinin girişimsel tanı veya cerrahiler konusunda oldukça sorgulayıcı olması gereklidir fakat ciddi tıbbi durumların var olabileceğini de göz ardı etmemelidir.

-İlaç tedavisi, sendromla birlikte var olan örneğin depresyon gibi başka hastalıkların varlığında faydalı olabilir

-Bu kişiler cerrahi müdahale gerektiren hastalıklara sebebiyet vermiş olabilir ve ameliyat edilmeleri gerekebilir

Kaynaklar

http://www.emedicinehealth.com/munchausen_syndrome/page5_em.htm#munchausen_syndrome_treatment

http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/factitious-disorder/basics/definition/con-20031319

http://www.webmd.com/mental-health/munchausen-syndrome#2

http://www.emedicinehealth.com/munchausen_syndrome/page5_em.htm#munchausen_syndrome_treatment

İzmir Yapay Bozukluk ile ilgili izmir psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Yapay Bozukluk ile ilgili istanbul psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Yapay Bozukluk ile ilgili ankara psikiyatri uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here