Yaygın Gelişimsel Bozukluklar

0
179

TANIM

Yaygın gelişimsel bozukluklar tabiri, temel yeteneklerin gelişmesindeki gecikmeleri anlatan bir grup hastalık için kullanılmaktadır. Bu yetenekler içerisinde insanlarla sosyalleşmek, iletişim kurmak ve hayal kurabilmek gelir. Yaygın gelişimsel bozukluğu olan çocukların zihinleri karışıktır ve etraflarındaki dünyayı anlamakla ilgili sorunları vardır.

Bu bozukluklar tipik olarak üç yaş civarındaki çocuklarda fark edildiği ve bu dönem çocuk gelişiminde çok kritik bir dönem olduğu için, gelişimsel bozukluk adını alırlar. Aslında bozukluklar üç yaşından çok daha önce ortaya çıkmaya başlamıştır fakat ebeveynler çocuk yürümeye başlayıp diğer yaştaki çocuklarla olan farklar daha belirgin hale gelene kadar problemi fark etmezler. Aynı yaş dönemindeki yaygın gelişimsel geriliği olan çocuk, yaşıtları gibi yürüyemez, konuşamaz veya onlar gibi gelişim göstermezler.

BULGU VE BELİRTİLER

Yaygın gelişimsel bozukların beş tipi vardır. Bu tipler, genel özellikleri ve bu tiplerde rastlanan bulgu ve belirtiler şunlardır:

-Otizm: Otistik çocukların sosyal etkileşim, oyuna eğilim ve iletişimle ilgili problemleri vardır. Oldukça sınırlı aktiviteleri ve ilgi alanları vardır. Otistik çocukların yüzde 75 kadarında zeka geriliği söz konudur.

-Asperger sendromu: Otistik çocuklarda olduğu gibi, Asperger sendromlu çocuklar da sosyal etkileşime geçmekte ve iletişimde sorun yaşarlar ve çok sınırlı ilgi alanları vardır. Fakat bu çocuklarda ortalama veya ortalama üzeri zeka söz konudur ve dil, düşünme ve öğrenme alanlarında normal gelişimlerini gerçekleştirirler. Asperger’li çocuklar konsantre olmakta zorluk yaşarlar ve koordinasyon yetenekleri zayıftır.

-Çocukluk dönemi dezentegratif bozukluğu: Bu nadir bozuklukta, çocuklar normal şekilde fiziksel ve zihinsel gelişimlerine başlarlar ve 2-10 yaş arası bir zamanda, çocuk sahip olduğu pek çok yeteneği geri kaybeder. Sosyal ve dil yeteneklerini kaybetmenin yanı sıra, bu bozuklukta idrar ve dışkı kontrolü gibi fonksiyonların da kaybı söz konusudur.

-Rett sendromu: Bu nadir bozukluğun olduğu çocuklar yaygın gelişimsel bozukluk belirtilerine ilaveten fiziksel gelişme kusurları da gösterirler. Genellikle yürümek, ellerini kullanmak gibi çoğu motor ve hareket yeteneklerini kaybederler ve koordinasyon yetenekleri zayıflar. Bu bozukluk X kromozomu üzerindeki bir gen defekti sonucu meydana gelir.

-Başka türlü adlandırılamayan yaygın gelişimsel bozukluk: Bu kategori, iletişim kurma ve oyun oynamada ve insanlarla etkileşmede ciddi problemleri olup da otistik demek için fazla sosyal olan çocukları nitelemek için kullanılır.

ETYOLOJİ

Yaygın gelişimsel bozuklukların sebebi bilinmemektedir. Genetik konuların temel bir rolü olduğu düşünülse de, ailesinde yaygın gelişimsel gerilik hikayesi olan çocuklardan bu bozukluğa sahip olmayan örnekler çoktur. Araştırmacılar bu bozuklukların gelişmesinde genetik yatkınlığa ilaveten ek faktörlerin de etkili olduğunu düşünmektedirler. Bozukluk gelişmesinde etkisi olduğu düşünülen bu faktörler; bağışıklık sistemi problemleri, alerjiler, ilaçlar, çevre kirliliği ve enfeksiyonlardır.

TEDAVİ

Yaygın gelişimsel bozukluk tedavisi çocuğun yaşı, genel sağlık durumu ve tıbbi özgeçmişine, bozukluğun derecesine ve tipine, çocuğun çeşitli ilaç ve tedavilere karşı toleransına, bozukluğun düzelme potansiyeline, ailenin tercih ve düşüncelerine göre farklılıklar gösterir. Uygulanabilecek genel tedavi yöntemleri şunlardır:

-Konuşma terapisi

-Uğraş terapisi

-Sosyal yetenek eğitimi (çocuklara günlük yaşam aktivitelerini ve başkalarıyla iletişim kurmayı öğrenmelerinde yardımcı olmak)

-Davranış terapisi

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here