Yutak Apnesi

0
330

TANIM

Yutak apsesi, boğazın arkasında yer alan dokunun içinde irin birikmesidir. Yaygın olarak bebeklerde ve çocuklarda görülür. Derin dokular da meydana geldiğinden dolayı sadece fizik muayene ile tanı koymak zordur. Yutak apsesi nadir görülen bir hastalıktır. Bu yüzden çocuklarda erken tanı almayabilir. Erken tanı koymayıp tanı ve tedavi de gecikme yaşanırsa bu durum hastayı ölüme götürebilir.

BULGU VE BELİRTİLER

-Solunum zorluğu

-Yutmada zorluk çekmek

-Yüksek ateş

-Nefes alırken yüksek perdeden ses çıkarma (stridor)

-Nefes alırken kas çekilmeleri

-Şiddetli boğaz ağrısı

-Başı çevirmede zorluk

ETYOLOJİ

Yutak apsesi orofaringeal enfeksiyonlara ikincil olarak ortaya çıkar.Nedenlerinden bazıları şunlardır:

-Akut veya kronik tonsilit

-Peritonsiller apsenin patlaması

-Diş enfeksiyonu

-Bezold apsesi

-Petrositis

-Boyun yaralanması

-İyatrojenik

TANI

Doktor boğazı görüntüleyerek tanıyı koyar. Tanı testleri genellikle kullanılmaz. Ancak doktor apsenin  var olup olmadığından emin değilse, Bilgisayarlı tomografi veya Ultrason görüntüleme tanımlamak için işe yarayabilir. Bazen eğer bir apse şüphesi varsa, Doktor apse olan alana iğneyle girerek irini dışarı çıkarmaya çalışır.

TEDAVİ

Apsenin tedavisi hava yolu tıkanıklığını önlemek için boşaltmaktır. İnflamasyon veya şişkinliği önlemek için doktor kortikosteroid ilaçlar verebilir. Penisilin, klindamisin gibi antibiyotik verilebilir. Eğer apse yoksa doktor enfeksiyonu önlemek için antibiyotik başlayabilir.Eger apse varsa, doktor iğne ile apsenin içindeki irini boşaltır. Apse olan alan ilk önce anestezik sprey ye da enjeksiyon ile uyuşturulur. Ağızdan antibiyotik tedavisi ile devam ettirilir.

[yasr_visitor_votes size=”large”]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here