Yüz Felci

0
442

TANIM

Yüz felci, sinir hasarından ötürü yüz hareketlerinde kayıp olması durumudur. Yüz kasları böylece bir felçte zayıflar veya sarkar. Yüz felci genellikle yüzün bir tarafında meydana gelir ve tipik olarak şu nedenlerden ötürü meydana gelir:

-Yüz sinirinin enfeksiyonu veya iltihaplanması

-Kafa travması

-Baş veya boyun tümörü

-İnmeler

Yüz felci Bell paralizide olduğu gibi aniden veya aylar içerisinde dereceli olarak meydana gelebilir (baş veya boyun tümörlerinde olduğu gibi). Sebebin ne olduğuna göre, felç kısa sürebilir veya uzun bir döneme yayılabilir.

BULGU VE BELİRTİLER

Yüz felci, yüz kaslarının felç olması, zayıflaması veya seğirmesi ile sounçlanabilir. Ağız kuruluğu, etkilenen tarafta tat algısının değişmesi, aşırı ağlama veya tükrük oluşturma gözlenebilir. Fakat bu bulguların tek başına varlığı mutlaka bir yüz felci tablosuna işaret etmez. İncelemeler ve muayenelerle tanının dikkatli bir şekilde kesinleştirilmesi gerekir. Yüz felci belirtilerinin ciddiyeti, sinir hasarının derecesine bağlı olarak değişiklik gösterir. Belirtiler hafif kas seğirmesinden bir tarafın tüm kaslarının felç olmasına kadar değişkenlik gösterebilir.

TANI

İyi bir tıbbi öykü alımı ve sinir muayenesini de içeren bir fizik muayene, yüz felci tanısının ilk adımıdır. Başka bulguların olmaması halinde bile tek başına bu kadarının yapılması tek taraflı yüz felcini ifade eden Bell paralizi için tanı koydurucudur. Kan değerleri, örneğin eritrosit sedimantasyon hızı, iltihaplanma varlığını araştırmak için, kan glukoz değerleri diyabet tanısı için istenebilir. Eğer sarkoidoz veya Lyme hastalığı gibi hastalıklardan şüpheleniliyor ise, anjiotensin dönüştürücü enzim düzeyleri, göğüs X-Ray filmi veya Lyme titresi gibi spesifik testler istenebilir. Eğer hikayede bir travma veya bir tümör şüphesi varsa, bilgisayarlı tomografi tetkiki istenebilir.

ETYOLOJİ

Yüz felci hemen her zaman şu sebeplerle gerçekleşir:

-Beyinden yüz kaslarına sinirsel iletiyi taşıyan yüz sinirinin hasarlanması veya şişmesi

-Yüz kaslarına sinirsel ileti yollayan beyin bölgesinin hasarlanması

Sağlıklı insanlarda yüz felci genellikle Bell paralizi yüzünden gelişir. Bell paralizinde yüz siniri iltihaplanmıştır.

İnme de yüz felcinin sebebi olabilir. İnme durumunda vücudun diğer yarısındaki kaslar da etkilenmiş olabilir.

Beyin tümörüne bağlı gelişen bir yüz felci genellikle yavaş gelişir. Bu durumda belirtiler baş ağrıları, nöbetler veya duyma kaybı olabilir.

Yenidoğanlarda yüz felcinin sebebi muhtemelen doğum travmalarıdır.

Yüz felcinin diğer muhtemel sebepleriyse şunlardır:

-Beyin veya beyni çevreleyen dokuların enfeksiyonları

-Lyme hastalığı

-Sarkoidoz

-Yüz sinirine bası yapan tümör varlığı

TEDAVİ

Bell paralizi için uygulanan özel bir tedavi protokolü yoktur. Yüz sinirini hasarlandıran özel duruma göre felce neden olan tıbbi durum özel olarak tedavi edilir. Bell paralizi tedavisinde kortikosteroidler en iyi tedavi yoludur ve tüm hastalara önerilmektedir. 7 ila 14 günlük prednizon kullanımı tedavi için yeterli sayılmaktadır. Son çalışmalarda steroidlerle konjuge edilerek verilen asiklovir gibi antiviral ilaçların iyileşme süresini kısalttığı belirlenmiştir.

Fizik tedavi ve elektrotedavi yöntemlerinin belirgin bir yararı olmamasına rağmen, yüz egzersizlerinin iyileşme sürecinde etkilenen kasların kontraktüre (kasılıp kalma) olmamasını sağladığı bilinmektedir.

Çok ciddi sinir hasarlarında cerrahi dekompresyon (üzerindeki basıncı kaldırma) işlemi önerilse de, Bell paralizide bu cerrahi yöntem ciddi işitme kaybı riski nedeniyle uygulanmaz.

Kaynaklar

http://www.healthline.com/health/facial-paralysis#Overview1

http://www.medicinenet.com/facial_nerve_problems/page4.htm#what_are_treatment_options_of_facial_nerve_paralysis

https://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003028.htm

https://en.wikipedia.org/wiki/Facial_nerve_paralysis#Investigation_and_diagnosis

İzmir Yüz Felci ile ilgili izmir Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
İstanbul Yüz Felci ile ilgili istanbul Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları . (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.
Ankara Yüz Felci ile ilgili ankara Kulak, Burun, Boğaz hastalıkları (KBB) uzmanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here